Moskva 11. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/NASA)
 
Rusko na Kube plánuje nasadenie mobilného komplexu pre príjem dát z družíc diaľkového snímania v optických a infračervených pásmach sledovania, uvádza Roskosmos na svojich internetových stránkach vládnych nákupov

Ilustračné foto

Dokument uvádza, že mobilný komplex bol vytvorený v roku 2015 a prešiel štátnymi testami. Umiestnenie stanice a jej príprava by mala byť dokončená do 30. apríla 2019. Komplex bude prijímať dáta z kozmických prístrojov optického typu pozorovania Resource-P, Kanopus-B a B-Kanopus IR infračervenou kamerou a bude ich odovzdávať do Moskvy cez satelitné opakovače Luč v zašifrovanom režime.
Okrem toho má Roscosmos budúci rok v úmysle nasadiť stacionárne stanice na príjem dát na Čukotke a na ruskej stanici Progress v Antarktíde.
Vesmírny systém Resource-P sa skladá z troch prístrojov. Údaje z nich sa používajú pri zostavovaní a aktualizácií všeobecných geografických, tematických a topografických máp, kontroly znečistenia a zhoršovania životného prostredia, informačnej podpory pri hľadaní ropy a iných ložísk nerastných surovín. Na základe hyperspektrálnych satelitných snímok je možné stanoviť zrelosť pšenice, aktivitu mikroflóry v rybníku a tiež mieru slanosti pôdy.
 
Príspevok Rusko na Kube zriadi stanicu, ktorá bude prijímať dáta zo satelitu zobrazený najskôr Hlavné správy.