Bratislava 17. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
 
Rusko má v pláne dodať v rokoch 2031-2035 na Mesiac štyri automatické kozmické aparáty. Ruské médiá o tom informoval zdroj z ruského raketového a vesmírneho priemyslu

Ilustračné foto

“Pristávacia stanica Luna-30 dopraví na Mesiac opakovane použiteľnú lunárnu loď, ktorá má podporovať pilotované misie. Pristávacia stanica Luna-31 dopraví na Mesiac ťažký lunochod s hmotnosťou až 5 ton, ktorý bude vybavený všetkými potrebnými prostriedkami pre rozvoj mesačných zdrojov na danej planéte,” uviedol zdroj.
Ďalej pristávacia stanica Luna-32 navyše na prirodzenú družicu Zeme dopraví ťažké moduly (s hmotnosťou až šesť ton) pre výstavbu mesačného testovacieho priestoru. Orbitálny aparát Luna-33 zabezpečí komunikáciu a navigáciu.
Ako uviedol Dmitrij Rogozin, generálny riaditeľ spoločnosti Roskosmos, v roku 2021 bude na Mesiac vyslaná pristávacia stanica Luna-25, v roku 2023 Luna-26 a o rok neskôr Luna-27.
Luna-25 bude hľadať ľad na južnom póle družice Zeme a otestuje technológie mäkkého pristátia. Bude sa jednať o prvú ruskú misiu po štyridsaťročnej pauze. Posledná sovietska stanica, Luna-24, bola spustená v roku 1976.
Orbitálny aparát Luna-26 by mal mapovať a diaľkovo študovať povrch Mesiaca, pričom pristávacia stanica Luna-27 odoberie vzorky pôdy na južnom póle planéty.
Na rok 2027 je naplánovaný let Luny-28, ktorá sa má vrátiť s kryogénnymi vzorkami pôdy Mesiaca. V roku 2028 bude na rade Luna-29 s Lunochod.
Podľa ústavu Roskosmosu, TsNIIMash, by mala prvá ruská expedícia s posádkou odletieť na Mesiac v roku 2031. Potom by mali byť lety realizované každý rok.
 
Príspevok Rusko má plány týkajúce sa ťažby surovín na Mesiaci zobrazený najskôr Hlavné správy.