Riga 1. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASS Twitter)

Ruské veľvyslanectvo v Lotyšsku kritizovalo v utorok miestnu vládu za heroizovanie legionárov niekdajších jednotiek Waffen SS, informovala agentúra TASS

Na snímke Artis Pabriks

Kritika zaznela po vyhlásení lotyšského ministra obrany Artisa Pabriksa, podľa ktorého príslušníci lotyšskej légie SS predstavujú národnú hrdosť a treba vzdať česť ich pamiatke.

“Legionári Waffen SS boli spolupáchateľmi krutostí, masového mučenia a vrážd civilistov a vojnových zajatcov. A niektorí členovia lotyšskej vlády ich prezentujú ako národných hrdinov a 75 rokov po skončení druhej svetovej vojny ich stále velebia. Samotná táto myšlienka je hrôzostrašná,” uviedlo ruské veľvyslanectvo.

“Očividne nie sú veľmi dobre oboznámení, alebo vôbec nie sú oboznámení s rozsudkom Norimberského tribunálu, ktorý vzhľadom na povahu činnosti Waffen SS vyhlásil lotyšskú légiu SS za zločineckú vojenskú skupinu. Toto rozhodnutie bolo prijaté dňa 1. októbra 1946,” pripomenulo veľvyslanectvo.

V roku 1943 boli vytvorené dve lotyšské divízie Waffen SS. Bojovali po boku nemeckých vojakov proti Červenej armáde.

Lotyšsko bolo za druhej svetovej vojny okupované v rôznych obdobiach Sovietskym zväzom aj nacistickým Nemeckom a nezávislosť získalo až v roku 1991, keď zanikol Zväz sovietskych socialistických republík (ZSSR).

V júni 2019 Lotyšsko rozšírilo zákaz sovietskych a nacistických symbolov na verejnosti aj na uniformy. Zákon vstúpi do platnosti 1. januára 2020. Porušenie zákona sa bude trestať pokutou. Tento trest už platí pre iné verejne vystavované predmety, ktoré sú symbolmi oboch spomínaných režimov, ako napríklad zástavy a odznaky.

K zakázaným predmetom patrí aj sovietska červená hviezda s kosákom a kladivom či nacistický hákový kríž.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj