Washington 26. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Sputnik-Mikhail Klimentyev)
 
Pre Rusko je mimoriadne dôležité zmierniť napätie v súvislosti so Severnou Kóreou, ktorej by mala byť garantovaná zvrchovanosť. Vyhlásil to v piatok ruský prezident Vladimír Putin.

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Podľa Putina by dohoda o “úplnom jadrovom odzbrojení KĽDR” mala zahŕňať aj “garancie jej zvrchovanosti a nedotknuteľnosti”, informovala agentúra AP.
“Ak sa nebudete správať agresívne a nebudete zatláčať Severnú Kóreu do kúta, želaný výsledok sa dostaví skôr než by mnohí očakávali a za nižšiu cenu,” uviedol Putin.
Putin poukázal na skutočnosť, že Severná Kórea zdieľa hranicu s Ruskom. Aj preto je pre Rusko “mimoriadne dôležité” nájsť riešenie, najmä keď súčasná “situácia je na pokraji vojny”.
Putinove vyjadrenia prišli po tom, čo americký prezident Donald Trump informoval, že Washington rokuje s KĽDR o znovuobnovení plánu zorganizovať jeho stretnutie so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Summit naplánovaný na 12. júna v Singapure pôvodne zrušil samotný Trump, podľa ktorého by takéto podujatie nebolo vhodné vzhľadom na najnovšie postoje KĽDR, ktoré sú plné “obrovského hnevu a otvoreného nepriateľstva”.
 
Príspevok Rusko je zástancom názoru, že KĽDR treba garantovať zvrchovanosť a nedotknuteľnosť zobrazený najskôr Hlavné správy.