Moskva 27. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Justin Tang/The Canadian Press via AP)
 
Rusko bude tvrdo odpovedať na rozhodnutie Spojených štátov, ktoré vyhostili 60 ruských diplomatov, Moskva je však stále otvorená rozhovorom o strategickej stabilite s Washingtonom. Vyhlásil to v utorok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov, ktorého cituje agentúra Reuters.

Ruská zástava veje pred budovou ruského veľvyslanectva v Ottawe 26. marca 2018

USA v pondelok oznámili, že vyhostia 60 ruských diplomatov, čím sa pripojili k vládam v celej Európe, ktoré sa takýmto spôsobom rozhodli potrestať Kremeľ za útok nervovoparalytickou látkou na bývalého ruského dvojitého špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru v anglickom meste Salisbury. Obaja sú stále v kritickom stave. Rusko akúkoľvek spojitosť s útokom popiera.
Británia v reakcii prijala sériu opatrení proti Rusku, medzi ktorými bolo aj vyhostenie skupiny ruských diplomatov. Na znak solidarity s Londýnom v pondelok celý rad členských štátov EÚ, ako aj Ukrajina, USA, Kanada a Austrália oznámili, že tiež vyhostia ruských diplomatov. Rusko už medzičasom avizovalo, že tento akt nezostane bez odpovede.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí v pondelok vyhlásila, že za týmito krokmi stojí NATO, ktoré používa trestajúcu taktiku a snaží sa démonizovať Rusko. Informovala o tom agentúra TASS.
“Dobre vieme, kto je za EÚ – Severoatlantická aliancia. Európska únia je totiž atraktívnym politickým dielom, s vplyvnou NATO v pozadí. Zámerom bolo démonizovať Rusko a dnes sme svedkami dlhodobého programu bezuzdnej rusofóbie. Netýka sa to už len Ruska ako krajiny, ale ruského národa,” vyhlásila Marija Zacharovová.
Moskva odmieta všetky obvinenia Británie, argumentujúc tým, že program na výrobu novičoku neexistoval ani v bývalom Sovietskom zväze ani v Rusku. Moskva v reakcii na kroky Londýna recipročne vyhostila 23 britských diplomatov, zatvorila britský konzulát v Petrohrade a zastavila činnosť Britskej rady v Rusku.
Kremeľ varoval, že pristúpi k ďalším opatreniam, “ak sa znova vyskytnú nepriateľské kroky voči Rusku”.
 
Príspevok Rusko bude tvrdo odpovedať na vyhostenie svojich diplomatov z USA zobrazený najskôr Hlavné správy.