Moskva, Varšava, Vilniu, 22. septembra 2017 (HSP/Foto: Facebook)

Spoločné rusko-bieloruské vojenské cvičenia Západ 2017, ktoré sa konali blízko hraníc EÚ a  vyvolávali obrovské obavy mnohých európskych politikov, expertov a médií, sa skončili. V pobaltských krajinách pritom panovala skutočná hystéria
Ilustračné foto

Podľa predpovedí niektorých európskych a zaoceánskych expertov mali hneď po skončení cvičenia Rusi bezpodmienečne napadnúť jeden alebo hneď aj všetky pobaltské štáty, alebo dokonca aj väčšie územie EÚ. Doposiaľ nenapadli…
Rusi síce oponovali, že ide o bežné vojenské cvičenie, veď aj NATO ročne organizuje desiatky podobných cvičení. Napriek tomu však na oboch stranách Atlantiku vládla nervozita.
Cvičenia Západ 2017 sa konali v dňoch 14. – 20. septembra na polygónoch v Bielorusku, Kaliningradskej a Leningradskej oblasti Ruska. Zúčastnilo sa na nich približne 12,7 tisíc vojakov dvoch štátov a asi 700 kusov vojenskej techniky. Zaoceánske a európske médiá, vojenskí a politickí odborníci strašili verejnosť neuveriteľnými číslami počtu vojakov, ktorí sa údajne zúčastnili na týchto cvičeniach. Najčastejšie uvádzali počet 100 tisíc vojakov, niektorí optimisti dokonca uvádzali počet 200 tisíc a viac.
Rusi a Bielorusi viackrát ubezpečovali, že cvičenie má vyslovene obranný charakter a jednotky nenacvičujú žiadne bojové operácie frontových skupín, ale boj proti teroristom a záchranné operácie. Organizátori cvičení nič neutajovali a pozvali viac ako 80 pozorovateľov z rôznych krajín. Špeciálnu pozvánku dostali zástupcovia všetkých štátov susediacich s Ruskom.
Toľko obávané cvičenia sa napokon skončili a možno by sa v USA a EÚ mohli prestať obávať sa, že Rusko (z dôvodov, ktoré asi nepoznajú ani samotní Rusi) by malo napadnúť pobaltské štáty. Ale hystéria ešte doznieva. A to aj napriek tomu, že samotní európski a zaoceánski partneri pod vyblednutou zástavou NATO pravidelne organizujú veľké vojenské cvičenia na hraniciach s Ruskom, čo sa, pochopiteľne, ani Rusom nepáči, ale aspoň nerobia paniku…
Je zaujímavé, že práve 20. septembra, keď sa skončili týždňové rusko-bieloruské cvičenia, sa v Poľsku začali ďalšie cvičenia NATO Dragon 2017. Ich slávnostné otvorenie sa konalo na polygóne v meste Zegrze neďaleko Varšavy. Na týchto cvičeniach sa zúčastňuje dokonca väčší počet vojakov, ako na cvičeniach Západ 2017, konkrétne 17 tisíc vojakov a 3,5 tisíc jednotiek techniky.
Okrem toho, okrem domácich Poliakov sa na nich zúčastnia vojaci z USA, Litvy, Lotyšska, Veľkej Británie, Nemecka, Slovenska, Talianska, Bulharska, Rumunska, Gruzínska  a Ukrajiny. Toto cvičenie potrvá dlhšie ako Západ 2017 – 10 dní.
Okrem toho, pred niekoľkými dňami, 10. septembra, sa v Lotyšsku začali vojenské cvičenia Severoatlantickej aliancie pod názvom „Steadfast Pyramid 2017” a „Steadfast Pinnacle 2017”. V rámci zvyšovania vojenskej prítomnosti NATO v regióne sa na manévroch zúčastnili dokonca aj neutrálne Fínsko a Švédsko, ktoré nie sú členmi NATO.
Aj slovenskí vojaci sa od 5. do 14. júna zúčastnili na medzinárodnom certifikačnom cvičení Saber Strike 2017. Keď si teda spočítame, koľko vojenských cvičení zorganizovalo NATO blízko ruských hraníc iba v tomto roku, tak prsty na obidvoch rukách nám nepostačia…
Eugen Rusnák