Moskva, Petrohrad, 3. decembra 2017 (HSP/Foto: Facebook)

Moskva a Washington bojujú na viacerých frontoch. Zatiaľ sú to také hypotetické fronty „virtuálnej“ vojny: politické, diplomatické, hospodárske a iné. Prudké boje sa v ostatnom období vyskytli na mediálnom fronte

Washington najprv zapísal ruskú televíznu stanicu Russia Today na „čiernu listinu“ takzvaných „zahraničných agentov“ (pričom ostatných štátov, napríklad štátne televízie Británie, Nemecka alebo Číny na tento zoznam zapísané nie sú) a 29. novembra Komisia korešpondentov rozhlasu a televízie amerického Kongresu jednohlasne zbavila RT akreditácie pri Kongrese. V Rusku síce táto novinka vyvolala búrku nevôle, ale žiadne prekvapenie to nebolo: tento krok Washingtonu očakávali. Tak, ako vedeli aj to, že Moskva podnikne odvetné opatrenia.

Tá rusko-americká vojna už desaťročia pokračuje približne podľa rovnakého scenára: Washington uvalí nejaké sankcie a opatrenia na Moskvu a potom sa neuveriteľne čuduje, že Moskva odpovie Washingtonu v rovnakom duchu. V Bielom dome hrešia Kremeľ a potom uvaľujú na Rusko ďalšie sankcie – a neskôr sa zasa čudujú, že Moskva opäť odpovie rovnako – a zasa pripravujú nové reštrikčné opatrenia – a tak do nekonečná.

Aj v súčasnosti, keď Washington pri jeho nekonečnej rétorike o slobode slova, nezávislosti médií, demokracie a pod., fakticky zrušil prácu ruskej televíznej stanice Russia Today na svojom území. Moskva pripravuje odvetné opatrenia a zasa sa v USA budú strašne čudovať, čo to Moskva robí a ako si to vlastne dovoľuje.

V Moskve medzitým pracujú nad prípravou odvetných opatrení. Washingtonu prekáža práca televíznej stanice Russia Today, ktorá iba prednedávnom začala pracovať v USA, ale Spojené štáty a iné krajiny už desaťročia majú na ruskom území svojich „agentov“ – Hlas Ameriky, Slobodná Európa, Sloboda a desiatky iných. Proti nim mienia zakročiť ruskí poslanci, ktorí budú diskutovať o návrhu zápisu na podobnú „čiernu listinu zahraničných agentov“ pobočiek viacerých amerických médií pracujúcich v Rusku.

Navrhujú, aby aj americkým novinárom bol zakázaný vstup do ruského parlamentu a do iných štátnych úradov – presne ako pre Russia Today v USA. Dokonca sa aj poslanci severnej ruskej metropoly Petrohradu rozhodli pripojiť ku kolegom zo Štátnej dumy a budú diskutovať o tom, že americkým novinárom zakážu vstup do Mariinského paláca, kde sídli petrohradský parlament. Informoval o tom spíker petrohradského parlamentu Vjačeslav Makarov, ktorý prízvukoval, že ak Štátna duma schváli podobný návrh, hneď ho schvália aj v Petrohrade.

Ruské média informujú, že otázkou reštrikčných sankcií voči americkým médiám ruský parlament sa bude zaoberať 6. decembra. Pripomínajú, že zákaz sa môže dotknúť zamestnancov 21 amerických médií akreditovaných v Moskve. Sú to, napríklad: Bloomberg,  The New York Times, Associated Press, The Washington Post, Newsweek, Hlas Ameriky, The Washington Times, Rádio Sloboda, CNN, CBS, ABC a niektoré iné americké agentúry, noviny a časopisy.
Eugen Rusnák