Rusko a európski lídri podporili nové prímerie na východe Ukrajiny

Moskva 23. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

Najvyšší predstavitelia Ruska, Ukrajiny, Nemecka a Francúzska sa zhodli na spoločnej podpore úsilia nastoliť trvalé prímerie na východe Ukrajiny. Informoval o tom v noci nadnes Kremeľ
Ilustračné foto

Prezidenti Ruska, Ukrajiny a Francúzska – Vladimir Putin, Petro Porošenko a Emmanuel Macron – a nemecká kancelárka Angela Merkelová uskutočnili v utorok konferenčný hovor. Politici v rámci neho privítali plán na nastolenie a zachovanie pokoja zbraní, ktorý by vstúpil do platnosti so začiatkom nového školského roka, priblížilo oficiálne vyhlásenie Kremľa, z ktorého citovala agentúra AP.
Prezidenti a kancelárka zároveň zopakovali svoju podporu mierovej dohode uzavretej v roku 2015 v Minsku. Sprostredkovateľmi boli Francúzsko a Nemecko.
Dohoda dopomohla k zníženiu bojov vo východnej časti Ukrajiny, ku ktorým došlo v dôsledku ruskej anexie Krymu. V oblasti však naďalej pokračujú sporadické boje a na mŕtvom bode dosiaľ uviazlo tiež politické urovnanie tohto sporu. Západní diplomati sa pokúšajú dosiahnuť, aby Rusko a Ukrajina preklenuli rozdielne názory na implementáciu uvedenej dohody.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.