Viedeň 2. júla 2019 (SITA, AP/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) získala podporu producentov ropy, ktorí nie sú jej členmi, na predĺženie obmedzenia ťažby o ďalších deväť mesiacov

Na snímke Alexander Novak

Pri silnej podpore zo strany Ruska ostatné ropné štáty, ktoré nie sú členmi kartelu, na rokovaní v utorok odsúhlasili rozhodnutie OPEC-u jednomyseľne. “V záujme vyhnutia sa rastu zásob sme sa rozhodli ponechať úroveň redukcie nezmenenú,” povedal ruský minister energetiky Alexander Novak.

K desiatim krajinám, ktoré boli prítomné na schôdzke vo Viedni, patria aj Mexiko, Bahrajn, Omán a Kazachstan. USA, ktoré sú jedným z najväčších producentov ropy na svete, sa do rokovaní nezapojili a nebudú nijakou dohodou viazané. Terajšia dohoda OPEC-u a s ním spolupracujúcich krajín ráta s redukciou ťažby o 1,2 mil. barelov denne. Cena severomorskej ropy Brent, ktorá je medzinárodnou referenčnou cenou, však v utorok klesla o 0,5 percenta na 64,76 USD za barel.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj