Moskva 15. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

Predstavitelia ruskej opozície v utorok oznámili, že v ich kanceláriách na celom území Ruska začali vyšetrovatelia vykonávať razie. Ako napísala agentúra AFP, ide o najnovší krok Ruska s cieľom zatlačiť na kritikov ruskej vlády

Ilustračné foto

Razie sa začali v utorok okolo 06.00 h a konajú sa najmenej na 30 rôznych adresách, napísal na Twitteri hlavný opozičný politik Alexej Navaľnyj.

Zásahy vyšetrovateľov voči opozícii sa začali menej než týždeň po tom, ako bola do registra tzv. zahraničných agentov zaradená nadácia Fond boja s korupciou (FBK), ktorú založil Navaľnyj.

Ruské oficiálne miesta totiž tvrdia, že FBK dostáva financie zo zahraničných organizácií, čo samotný fond odmieta a tvrdí, že je financovaný “výlučne občanmi Ruskej federácie”.

“Systém presadzovania práva v Rusku vynakladá všetko úsilie na ochranu skorumpovaných úradníkov a úplatkárov,” uviedol Navaľnyj na spomínanej sociálnej sieti.

Riaditeľ FBK Ivan Ždanov      oznámil, že razie prebiehajú v 15 mestách, a dodal, že vyšetrovatelia sa nachádzajú aj pred budovou FBK v Moskve.

Masové policajné razie prebehli v desiatkach opozičných regionálnych štáboch aj v septembri. Konali sa krátko po tom, ako vládna strana v nedávnych komunálnych voľbách utrpela výrazné strany.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj