Krasnojarsk 24. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
 
Vedci z ruského Krasnojarsku vyvinuli technológiu spracovania rybích kostí, šupín a vnútorností, ktorá sa má stať súčasťou uzavretého reťazca podpory života ľudí vo vesmíre. Informovala o tom tlačová služba Krasnojarského vedeckého centra

Ilustračné foto

“Vedci federálneho výskumného centra Krasnojarské vedecké centrum Ruskej akadémie vied vyvinuli technológiu spracovania rybích odpadov na prípravu výživného roztoku pre pestovanie rastlín. Technológia sa má stať súčasťou budúceho uzavretého systému podpory ľudského života vo vesmíre. Výsledky výskumu sú zverejnené v časopise Life Sciences in Space Research,” uvádza sa v správe.
Vedci oznámili, že systém je predobrazom základne, ktorá môže vzniknúť na Mesiaci či Marse. Vo výsledku činorodosti rastlín, ktoré sa budú pestovať na pôde z mineralizovaných ľudských výlučkov a ďalších organických odpadov, bude vznikať potrava, obnovovať sa kyslík a sladká voda. Tento spôsob na planétach umožní zriadiť lacnejšie základne, ktoré budú menej závislé na dodávkach potravín.
Vedci pre experiment použili odpad z ryby Karas, ale v budúcnosti chcú vyskúšať aj ďalšie druhy odpadov, napríklad obaly alebo sanitárne a hygienické materiály.
 
Príspevok Ruskí vedci vyvinuli unikátnu technológiu spracovania odpadov na Mesiaci a Marse zobrazený najskôr Hlavné správy.