Ruskí vedci vymysleli, ako vytvoriť supersilnú výbušninu

Moskva 7. júna 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP

Chemici a fyzici z Ruska a ďalších krajín našli spôsob vytvorenia “ideálnej” vo všetkých parametroch výbušniny z dusíka, hafnia alebo chrómu. Látku je možné získať pri relatívne nízkom tlaku, uvádza sa v článkoch, uverejnených v časopisoch Physical Review B a Journal of Physical Chemistry Letters

Ilustračmné foto

“Tento objav nás vracia k jednému zo svätých Grálu vo vede o materiáloch, hľadanie polymérneho dusíka, ideálneho vysoko energetického materiálu. Naša skupina pripravila niekoľko prác, spojených s polynitridmi kovov. Ukazuje sa, že je to perspektívna trieda vysoko energetických látok, vyžadujúcich rádovo menší tlak než čistý polymérny dusík,” povedal Arťom Oganov, profesor Skolkovského inštitútu vedy a technológií a Moskovského fyzikálno-technického inštitútu.

Všetky kvalitné výbušniny, vrátane plastidov a TNT (trinitrotoluénu), obsahujú dusík. Pri výbuchu sa atómy dusíka zlučujú vo výnimočne odolnou molekulu N2 a uvoľňujú veľké množstvo energie. Čím viac atómov dusíka je v chemickej zlúčenine a čím viac je v nich nezvyčajných spojení spolu navzájom alebo s inými atómami, tým viac energie bude uvoľňované pri výbuchu.

Z tohto dôvodu by najsilnejšou výbušninou bola zlúčenina, v ktorej by boli prítomné iba atómy dusíka, ktoré pri výbuchu vytvorí oblak z čistého dusíkatého plynu a minimálny počet iných zlúčenín. Vytvorenie ideálnej výbušniny, ktorú vedci nazývajú “polymérny dusík”, predpovedal začiatkom 90. rokov americký vedec Christian Mayo.

V roku 2004 bola látka experimentálne získaná ruským fyzikom Michailom Jeremcem pri tlaku viac ako milión atmosfér, čo úplne vylučuje jeho praktické použitie. Od tej doby si vedci často pokladali otázku, či je možné nejako znížiť tlak polymerizácie dusíka.

ZDROJ >>

Komentujte :)