Moskva 7. júna 2019 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Salvatore Allegra)

“Spiaci obor” na ruskom Ďalekom východe by sa mohol čoskoro prebudiť. Vedci varujú, že dlho neaktívna sopka vykazuje nové známky činnosti. Prípadná erupcia bude mať za následok katastrofu pre Rusko a ďalšie krajiny.

Ilustračné foto – na snímke sopka Etna

Sopka Bolšaja Udina, ktorá bola desaťročia nečinná, sa podľa nedávneho prieskumu vrátila k životu a vyvoláva obavy z potenciálne ničivej prírodnej katastrofy.

“Keď je sopka dlho neaktívna, jej prvá explózia môže byť katastrofálna,“ povedal Ivan Kulakov, vedúci laboratória seizmickej tomografie v Ruskom inštitúte geológie a geofyziky ropy v komentári pre Ruskú akadémiu vied.

“Keď sa veľké množstvo popola dostane do vzduchu, môže sa dostať naozaj ďaleko a zasiahnuť nielen okolité mestá, ale aj veľké územia na celej planéte.”

“Pripomeňme si Pompeje,” uviedol výskumník. Staroveká rímska osada bola vymazaná z mapy erupciou Vezuvu, ktorý niekoľko tisíc rokov predtým spal. Mesto bolo pochované vrstvou popola vysokou viac ako 10 stôp a väčšina jeho obyvateľov pri katastrofe zahynula.

Kulakov v roku 2017 predstavil štúdiu „Seizmické nepokoje“ okolo oblasti Bolšaja Udina. Zistenia jeho tímu viedli k preklasifikovaniu sopky z „zaniknutej“ na „aktívnu“.

I keď vedci varujú pred obrovským deštruktívnym potenciálom sopky, zatiaľ je príliš skoro začať s prípravou na apokalypsu. Je takmer nemožné predpovedať, či k erupcii vôbec dôjde, povedal Kulakov, no dodal: „nepochybne teraz Udinu musíme pozorne sledovať“.

Bolšaja Udina tvorí polovicu sopečného masívu Udina, ktorý zahŕňa aj Malaja Udina („veľkú“ a „malú“ Udinu) na polostrove Kamčatka v Rusku vo vyše 9 500 stôp.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj