Moskva 23. februára 2018 (HSP/zavtra.ru/Foto:Štátne ruské múzeum, Petrohrad)

„Angličania si mysleli, že provokáciou vo forme úbohého filmu „Smrť Stalina“ vyvolajú rozkol v ruskej spoločnosti. Ako to však už v poslednej dobe býva, stal sa presný opak. Akosi sa tým Anglosasom prestáva dariť. Došlo k tomu, že priaznivcov Jozefa Vissarionoviča Stalina pribúda. Tentoraz medzi osobnosťami z oblasti kultúry.
Konkrétne Nikita Michalkov sa téme filmu „Smrť Stalina“ venoval v tejto svojej pravidelnej relácii pod názvom Besogon:
Ilia Jefimovič Repin: Záporožskí kozáci píšu list tureckému sultánovi; olej na plátne; 1880 – 1891; 217 x 361 cm; Štátne ruské múzeum, Petrohrad

V tejto časti Besogonu bol samotným Nikitom Michalkovom prečítaný „List ruských liberálov súdruhovi Stalinovi“, ktorý je vlastne paródiou na známy dokument „Záporožskí kozáci píšu list tureckému sultánovi“. Jeho obsah je natoľko zaujímavý a aktuálny, že by bolo škoda, keby sa s ním nezoznámili aj čitatelia na Slovensku““.

List Stalinovi
My sme sa usadili v tvojom socializme.
Rozdelili sme si tebou založený štát.
Na továrňach, ktoré postavili tvoji otroci a tvoji vedci, sme zarobili milióny. My sme doviedli k bankrotu tebou vybudované podniky a utŕžené peniaze sme vyviezli za hranice, kde sme si postavili paláce, tisíce skutočných palácov, ktorých prepychu sa nevyrovná ani jedna tvoja dača.
My sme predali ľadoborce na atómový pohon, ktoré sa začali stavať za teba a sami sme si za to nakúpili jachty. Mimochodom, toto nie je žiadna metafora, je to fakt našej biografie.
Preto tvoje meno nepríjemne páli a hryzie v našom vnútri, bodaj si sa nikdy nenarodil.
Zachránil si prežitie nášho rodu. Ak by nebolo teba, našich dedov a pradedov by podusili v plynových komorách vzorne rozostavaných od Brestu po Vladivostok a naša otázka by dospela ku konečnému riešeniu. Ty si usporiadal ruských ľudí do siedmych vrstiev, aby si zachránil život aj nášmu semenu.
Keď hovoríme o sebe, že sme tiež bojovali, uvedomujeme si, že sme bojovali iba v rámci Ruska, spolu s  Ruskom, na chrbtoch ruských ľudí. Vo Francúzsku, v Poľsku, v Maďarsku, v Československu, v Rumunsku a všade inde sa nám tak dobre bojovať nedarilo, tam nás proste  zhromažďovali a spaľovali. Bojovať sa nám podarilo iba v Rusku, kde sme našli záchranu pod tvojim hnusným krídlom.
Neželáme si byť vďační tebe za svoj život a prežitie svojho rodu. Ale tajne si uvedomujeme: ak by nebolo teba – nebolo by ani nás.
Je to zaužívaný zákon ľudského bytia: nikto si neželá, aby bol inému vďačný príliš dlhý čas. Unavuje to! Každého človeka štve a mučí, ak je niekomu dačím zaviazaný. My chceme byť zaviazaní iba sami sebe – svojmu talentu, svojej odvahe, svojmu intelektu, svojej sile.
Tým viac nemáme v láske tých, ktorým dlhujeme veľkú sumu peňazí, ktorú nie sme schopní vrátiť, alebo ani nechceme vrátiť.
Preto si želáme, aby to vyzeralo tak, že ti nič nedlhujeme. Aby to vyzeralo, že sme si sami zarobili, alebo nám niekto jednoducho podaroval hromadu cenných papierov, ktoré sa nikomu nepotrebné niekde váľali – áno! Skvelé! Váľali sa nikomu nepotrebné! A my sme ich proste iba pozbierali, takže nás nechaj pekne na pokoji, zmizni nám z očú, zhyň!
Aby sme sa ťa zbavili,  vo sfére alternatívnej histórie si vymýšľame stále nové a nové verzie dejín. Je to žáner podvádzania a ohlupovania, žáner tupej lži, žáner úchvatnej a podlej demagógie.
Hovoríme – a toto je zriedkavá výnimka, keď hovoríme takmer pravdu – že si neľutoval a periodicky ničil ruský národ. My počet týchto obetí tradične násobíme desiatkami či stovkami, no to je detail. Hlavné je, že mlčíme o tom, že nám samým je tento národ aj jeho inteligencia celkom ukradnutý. Za súčasné rýchle a trvalé miznutie obyvateľstva a národnej aristokracie neúnavne a zanietene – aký je to len okúzľujúci paradox – viníme teba!
Veď predsa, nie my sme zničili ruskú dedinu i ruskú vedu, nie my sme nivelizovali ruskú inteligenciu na úroveň trpaslíkov a bastardov – to všetko (nesmej sa), si spôsobil ty. Ty! Ty, ktorý si zomrel pred 60-timi rokmi! My s týmto nemáme nič spoločného. Keď sme sem prišli my, všetko už bolo rozpadnuté a mŕtve. Svoje miliardy sme si zarobili sami, svojou prácou, začínajúc z nuly! Prisaháme to na zdravie vlastnej matky!
Vo vymieraní ruského etnika my vidíme, v krajnom prípade,  fakt objektívneho procesu. Veď ľudia boli predsa zabíjaní za tvojej vlády, za našej vlády oni zomierajú slobodne sami. Tebe sa dokonca nepodarilo zabíjať ľudí takou rýchlosťou,  s akou ľudia hynú dnes zo slobodnej vôle. Hovorí sa tomu objektívnosť, všakže?
Ďalej, stále veríme tomu, že Víťazstvo sme dosiahli napriek tebe. Pravda, je to dosť divné, pretože od tých čias sa v Rusku nedarí ničomu, čo sa deje „napriek“. Napríklad, Rusku sa nedarí stať sa znova silnou a rozumnou mocnosťou ani „vďaka“ a ani „napriek“ našej tvorivej činnosti. Opäť paradox, no čert s ním!
My rozširujeme, že ty sám si chcel vyvolať vojnu, hoci sa nenašiel jediný dokument, ktorý by to potvrdzoval.
My zverejňujeme, že ty si zavraždil dôstojníkov Červenej armády. Dokonca tebou zabitých oficierov my dvíhame na piedestál a tých, ktorých si nechal na žive, my nenávidíme a zatracujeme. Ty si zabil Tuchačevského a Bľuchera, no nedotkol si sa Vorošilova a Buďonného. Preto sú poslední dvaja menovaní naničhodníci a lotri. Ak by sa to bolo stalo naopak, ak by teda nažive ostali Tuchačevskij a Bľucher, potom by sa naničhodníkmi a lotrami stali oni.
Nech by to bolo v skutočnosti akokoľvek, my sme presvedčení, že ty si paralyzoval armádu i vedu. Skutočnosť, že za tvojej vlády sme mali armádu aj vedu, ale za našej vlády nebolo vidieť nič z toho, našej vierohodnosti akosi neškodí…
My tvrdíme, že v predvečer strašnej vojny si sa ty odmietol dohovoriť so „západnými demokraciami“. Pritom veľmi dobre vieme, že samotné „západné demokracie“ sa tajne elegantne dohodli s Hitlerom; iné západné plus mnohé východoeurópske štáty samé praktizovali fašizmus a budovali fašistické štáty. Nie len to. Súčasne s tým,  finančné kruhy nadpozemským svetlom žiariacich Spojených štátov amerických investovali do Hitlera a do jeho temnej budúcnosti ohromné sumy prostriedkov.
My sme však už odpustili všetkým a všetko, neodpustili sme iba tebe.
Teba nenávideli nielen „západné demokracie“ a „západné autokracie“ ale aj tie isté finančné kruhy Spojených štátov a nenávidia ťa dodnes, pretože si pamätajú s kým mali do činenia. Oni mali tu česť konfrontovať sa s čímsi, čo sa od nich líši vo všetkých ohľadoch. Ty si iný referenčný bod. Ty si pól s opačným znamienkom. Ty si nositeľom programu, ktorý nikdy nebude schopné pojať naše malomeštiacke vedomie. Stál si na čele štátu, ktorý zvíťazil v najstrašnejšej vojne ľudskej histórie.
Naša nenávisť k tebe je merateľná veľkosťou tvojich skutkov.
Nenávidia tých, ktorí niečo robia. Na tých, ktorí nič nerobia, sťažnosti nie sú. Pripomínam: čo robili hlavy Francúzska, alebo Nórska, alebo povedzme Poľska, keď sa začala táto vojna? Oni nevydávali rozkaz: „Ani krok späť!“.  Oni nezavádzali trestné oddiely aby „zachránili svoju moc“ ( presne toto totiž my, altruisti a celkom nezištní ľudia zvykneme hovoriť o tebe). Oni nevháňali pluky a divízie pod guľky a črepiny, nezalievali polia krvou v mene dobytia strategickej výšiny. Oni nenútili pracovať ešte deti vo vojenských podnikoch, oni neprijímali tvrdé tresty za neskorý príchod na pracovnú zmenu. Nie!  Milióny ich občanov proste spokojne a zodpovedne pracovali pre Hitlerovské Nemecko. Aké námietky by sme mali mať voči ním? Výčitky celého sveta sú obrátené jedine voči tebe.
Za teba boli položené základy pokorenia kozmu. Ak by si bol požil trošku dlhšie, prvý kozmický let by sa bol uskutočnil ešte za tvojho života  a toto by bolo celkom neznesiteľné. Dokážete si to predstaviť? – cár, fúzatý cézar, pretvoriaci náš svet a vypustiaci človeka ako vtáka za hranice gravitácie planéty – ako keby len vyfúkol dym zo svojej večne dymiacej fajky!
A keby si bol požil ešte ďalšie polstoročie, nikto by nevymenil skvelú kozmickú odyseu za tablet či počítačovú hru.
Áno, samozrejme, za teba sme zhotovili atómovú bombu, čo zachránilo svet od jadrovej vojny a ruské mestá od amerických jadrových útokov, kedy by namiesto leningradského Pitera bola iba teplá a fosforeskujúca Hirošima a namiesto Kyjeva len zadymené a pokojné Nagasaki. A toto by bolo víťazstvo demokracie, ktorá je nám tak drahá.
Ty si urobil z Ruska to, čo by ono nebolo nikdy – najsilnejším štátom na zemeguli. Žiadne impérium v histórii ľudstva nebolo také silné, ako Rusko za teba.
Komu sa všetko toto môže páčiť?
Veľmi sa snažíme, no nijako sa nám nedarí rozohnať a rozprášiť do vetra tvoje dedičstvo, tvoje meno, dačím nahradiť svetlú pamäť o tvojich veľkých úspechoch; nedarí sa nám prekryť to a očierniť to tvojimi, áno, reálnymi a áno, veľkými zločinmi.
Za to všetko vďačíme tebe. Buď prekliaty.
Ruské liberálne spoločenstvo.
Preklad z ruštiny: Tibor Korečko