Naí Dillí, Moskva 18. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Ajit Solanki)
 
Indické médiá zverejnili, podľa vyjadrení mnohých novinárov, senzačnú správu: India a Rusko podpíšu významnú dohodu o dodávkach ruskej vojenskej techniky do Indie – a to aj napriek sankciám a neuveriteľnému tlaku na vedenie krajiny zo strany USA. Indické noviny The Diplomat uviedli, že táto zmluva bude podpísaná počas návštevy Vladimíra Putina v Indii začiatkom októbra tohto roka.

Na snímke indické transportné vrtuľníky Mi-17V5

Pred rokom indické noviny The Times of India ako prvé informovali o príprave danej zmluvy. Vtedy uviedli, že ministerstvo obrany Indie plánovalo zakúpiť od ruskej spoločnosti Rosoboronexport 48 vojenských vrtuľníkov Mi17V5 za 1,8 miliardy dolárov.
Indické médiá podrobne píšu o rusko-americkej konkurencii v tejto oblasti. Poukazujú na to, že kým pred rokmi India nakupovala americkú vojenskú techniku, v ostatnom období sa stále viac orientuje na ruských partnerov. Pripomínajú, že v r. 2015 India podpísala zmluvu s USA o nákupe 22 bojových vrtuľníkov Apache Guardian a 15 dopravných vrtuľníkov Boeing CH-47 Chinook. Dodávky spoza oceánu by sa mali začať v roku 2019. Za týchto 37 vrtuľníkov Naí Dillí bude musieť vyložiť tri miliardy dolárov.
Okrem toho vlani sa India s USA dohodla na nákupe aj ďalších šiestich bojových vrtuľníkov Apache Guardian na sumu 654,6 milióna dolárov. Je zaujímavé, že vrtuľníky Boeing CH-47 Chinook sa budú „skladať“ v Indii: podľa všetkého, Pentagón odovzdal Indii niektoré vojenské technológie.
Mnohé indické médiá si všímajú pozoruhodné fakty. Aj napriek sankciám, India začína nakupovať ruskú vojenskú techniku, ktorá je nielen lacnejšia, ale aj kvalitnejšia ako americká. Navyše, India nielen tak kupuje ruskú vojenskú techniku, ale je to zložitejší a zaujímavejší proces a ruská zmluva je oveľa výhodnejšia pre Indiu ako americká.
Celá vec je v tom, že India „živými peniazmi“ zaplatí iba 40 percent sumy, číže 440 miliónov dolárov. Ďalších 30% India zaplatí Rusku tovarom. A posledných 30% Moskva investuje do rozvoja obranného priemyslu Indie. Indické médiá si pochvaľujú túto dohodu s Moskvou.
Pripomínajú, že India už má vyše 300 ruských vrtuľníkov z výrobnej série Mi-8 a Mi-17, vrátane 151 strojov Mi-17V5. Poukazujú na ohlasy indických vojakov, ktorí vysoko hodnotia kvalitu ruských strojov. The Times of India, komentujúc novú zmluvu Ruska a Indie uvádza: „Mi-17V5 je jedným z najlepších vojenských dopravných vrtuľníkov na svete. Vrtuľníky zo série Mi-8 a Mi-17 dodávané do Indie sú vôbec jednými z najlepších, sú vyrobené na základe dlhoročných skúseností a najlepších technických riešení.“
Indické médiá poukazujú na to, že ruské vrtuľníky oveľa lepšie zodpovedajú klimatickým podmienkam Indie a preto sú oveľa viac využiteľnejšie. A keďže sú kvalitnejšie a lacnejšie a navyše Rusko ponúka aj ďalšie „bonusy“, ako čiastočné splatenie tovarom a investície do indického obranného priemyslu, podľa predpokladov, India bude stále viac nakupovať práve ruské stroje – a to aj napriek sankciám.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Ruské vojenské vrtuľníky “uleteli” od sankcií, Moskva dodá Indii 48 strojov Mi-17V5 zobrazený najskôr Hlavné správy.