Washington 1. februára 2018 (HSP/Foto:Facebook)

Vedenie ruského veľvyslanectva vo Washingtone požiadalo, aby mu bolo vrátené právo využívať svoj majetok – priestory ambasády v americkej metropole. Pre začiatok ruskí diplomati by chceli navštíviť svoje nehnuteľnosti a presvedčiť sa, že je tam všetko v poriadku.
Ilustračné foto

Vo svojom vyhlásení to uviedlo ruské veľvyslanectvo vo Washingtone. Podčiarklo, že Američania aj naďalej porušujú princíp nedotknuteľnosti cudzieho diplomatického majetku a navyše neumožňujú ruským diplomatom navštíviť priestory, ktoré sú majetkom Ruska, a presvedčiť sa, či je tam všetko v poriadku.
„V rozpore so všetkými medzinárodnými záväzkami americké orgány naďalej porušujú nedotknuteľnosť nášho diplomatického majetku a nedovoľujú nám overiť jeho bezpečnosť. Takáto americká pozícia je neprijateľná,“ uviedla ruská diplomatická misia a zdôraznila, že „extrémne obavy o stav ruského majetku aj naďalej zostávajú.“
„Odmietnutie možnosti, aby predstavitelia ruského veľvyslanca vstúpili do budov patriacich Ruskej federácii nie je ničím motivované. Nemožno vysvetliť nepriateľské konanie USA ani logikou, ani zdravým rozumom,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Ruskí diplomati prízvukovali, že ubezpečenia asistenta ministra zahraničných vecí pre diplomatickú bezpečnosť Michaela E. Evanoffa, ktorý tvrdil, že všetko je s ruským majetkom v poriadku, nevyvolávajú dôveru. „Ak chcete odstrániť pochybnosti, tak nám umožnite prístup k týmto budovám, veď aj v najlepších rokoch sa americká strana tiež riadila princípom „dôveruj, ale preveruj. Je na čase skontrolovať, a potom môžeme dôverovať,“ poznamenalo veľvyslanectvo Ruskej federácie.
Ruské médiá v tejto súvislosti pripomenuli, že koncom leta roku 2017 požiadal Washington Rusko, aby zatvorilo generálny konzulát v San Franciscu, ako aj ďalšie dve diplomatické zariadenia v New Yorku a vo Washingtone. Bola to reakcia na požiadavku Moskvy o znížení počtu amerických diplomatických misií v Rusku. Neskôr boli ruské vlajky odstránené z budov generálneho konzulátu Ruskej federácie v San Franciscu a ruskej obchodnej misie vo Washingtone. Prezident Ruska Vladimír Putin 5. septembra 2017 povedal, že Moskva sa obráti na súd kvôli porušovaniu majetkových práv Ruskej federácie v Spojených štátoch.
Eugen Rusnák