Moskva 26. decembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Misha Japaridze)

Ruské vedenie spochybňuje legitimitu výzvy vodcu opozície Alexeja Navaľného, aby jeho sympatizanti v marci budúceho roku bojkotovali voľby ruského prezidenta. EÚ: Kauza Navaľnyj vyvoláva vážne pochybnosti o politickom pluralizme v Rusku

Predstaviteľ ruskej opozície Alexej Navaľnyj

Navaľnyj túto svoju výzvu zverejnil po tom, ako ho ruská Ústredná volebná komisia (ÚVK) v pondelok odmietla zaregistrovať ako kandidáta prezidentských volieb.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok uviedol, že ruské vedenie sa nedomnieva, že odmietnutie Navaľného kandidatúry by mohlo znížiť záujem občanov o hlasovanie. Peskov dodal, že treba preskúmať, či je Navaľného výzva na bojkot volieb v súlade s ruskými zákonmi.
Navaľného výzvu k svojim prívržencom komentoval aj bývalý šéf energetického koncernu Jukos Michail Chodorkovskij, ktorý bojkot hlasovania odmietol. Informovala o tom rozhlasová stanica Echo Moskvy.
“Treba sa zdvihnúť z gauča a reálne dať najavo svoj postoj,” napísal Chodorkovskij na svojom konte na sociálnej sieti Twitter, pričom však poznamenal, že každý má právo agitovať za čokoľvek, čo je v súlade so zákonom.
Ako upozornila rozhlasová stanica Echo Moskvy, samotný Navaľnyj uvádza, že vyzýva na “štrajk voličov”, čo podľa neho znamená nielen neúčasť voličov na hlasovaní, ale aj ich aktívnu agitáciu proti účasti na voľbách, vyslanie pozorovateľov do volebných miestností a – možno – aj masové protestné akcie.
ÚVK v pondelok odmietla zaregistrovať iniciatívnu skupinu na podporu Alexeja Navaľného, ktorý chcel v prezidentských voľbách kandidovať ako nezávislý. Svoje rozhodnutie ÚVK zdôvodnila tým, že Navaľnyj bol právoplatne odsúdený za podvod.
Navaľnyj, ktorý je aj známym protikorupčným blogerom, bol odsúdený za spreneveru v kauze Kirovles. Zo zákona o voľbách prezidenta Ruskej federácie vyplýva, že osoba odsúdená za závažný trestný čin môže v prezidentských voľbách kandidovať až 10 rokov po absolvovaní trestu – v prípade Navaľného by to bolo až po roku 2028.
Navaľnyj je podľa agentúry AP najväčšou výzvou, akej súčasný prezident Vladimir Putin čelí za všetky roky strávené pri moci.
EÚ: Kauza Navaľnyj vyvoláva vážne pochybnosti o politickom pluralizme v Rusku
Rozhodnutie ruskej Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) nepovoliť Alexejovi Navaľnému kandidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách vyvoláva podľa EÚ vážne pochybnosti o politickom pluralizme v Rusku a o perspektíve demokratickosti marcového hlasovania
Podľa agentúry DPA to v utorok uviedla hovorkyňa Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) Maja Kocijančičová.
Hovorkyňa reagovala na pondelkový verdikt ruskej ÚVK, keď odmietla zaregistrovať iniciatívnu skupinu na podporu Alexeja Navaľného, ktorý chcel v prezidentských voľbách kandidovať ako nezávislý. ÚVK svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že Navaľnyj bol právoplatne odsúdený za podvod.
Kocijančičová však v tejto súvislosti pripomenula, že Európsky súd pre ľudské práva konštatoval, že ruský súd v roku 2013 uprel Navaľnému právo na spravodlivý súdny proces. Navaľnyj bol vo februári tohto roku v odvolacom konaní odsúdený na päťročný podmienečný trest väzenia za spreneveru.
Navaľnyj bol obžalovaný z toho, že ako poradca gubernátora Kirovskej oblasti v roku 2009 zorganizoval podvod, pri ktorom lesnícky závod Kirovles prišiel o 10.000 kubíkov dreva, čím tomuto štátnemu podniku vznikla škoda za 16 miliónov rubľov (vyše 252.000 eur).
Prvý proces s Navaľným sa v roku 2013 skončil vynesením päťročného nepodmieneného trestu, ktorý odvolací súd následne zmenil na podmienečný. Európsky súd pre ľudské práva však neskôr dospel k záveru, že ruská justícia porušila Navaľného právo na spravodlivý proces. Vlani v novembri potom ruský najvyšší súd pôvodný rozsudok zrušil a nariadil nový proces.
Navaľnyj a jeho sympatizanti od začiatku označovali proces v kauze Kirovles za politicky motivovaný.
Hovorkyňa ESVČ v utorok upozornila, že politicky motivované obvinenia by sa nemali zneužívať ako zámienka na marenie účasti na politickom dianí.
Kocijančičová uviedla, že EÚ očakáva od ruských úradov, že zabezpečia rovnosť šancí, a to aj počas prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia 18. marca 2018. Hovorkyňa súčasne vyzvala Rusko, aby na voľby pozvalo pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.