Moskva 12. apríla 2018 (HSP/Vzgljad/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
 
Jurij Zajnašev a Michail Moškin na portáli Vzgljad pripravili materiál o ruských systémoch PVO S-400 a Pancir, ktoré Rusko použije proti americkým raketám Tomahawk. Aké šance majú S-400 a Panciry v boji s Tomahawkami?

Na snímke ruský protivzdušný obranný systém S-400

Ruskí vojenskí odborníci sú presvedčení, že ruské systémy PVO hrozbu Tomahawkov zvládnu a ukážu svoje kvality. Nasadenie ruských S-400 a Pancirov – 1C vojde do histórie a analýzou činnosti ruskej protivzdušnej obrany sa budú zaoberať vojenskí odborníci ešte dlhú dobu. Podľa nemenovaného ruského experta už Rusko v Sýrii rozmiestnilo svoje systémy  protivzdušného boja, pre ruské systémy nie sú americké okrídlené rakety hrozbou, ktorú by nedokázali zvládnuť. Takisto sa v Sýrii nachádza už dostatok komplexov rádioelektronického boja, ktoré výrazne ovplyvnia možnosti  amerických Tomahawkov.
Nasadenie ruských S-400 a Pancir – 1C, ktoré sa predpokladá v najbližších dňoch sa stane prvým príkladom úspešného odrazenia masového útoku okrídlenými raketami. Američania každú svoju väčšiu agresiu (Irak, Lýbia) dosiaľ začali použitím Tomahawkov, ktoré sú už však zastarané. Ruské systémy protivzdušnej obrany S-400 sú moderné a pripravené zvládnuť hrozbu zo strany Američanov.
Podľa ruského odborníka Alexandra Gorkova S-400 majú koeficient úspešnosti pomerne vysoký – 0,85 – 0,90. Koeficient pod 0,7 Rusi považujú za nedostatočný a s nízkou efektivitou. Sýrčania so svojimi systémami S-200 dosahujú koeficient 0,6, čo Rusi nepovažujú za veľmi úspešné. Ruský generál poručík Ajteč Bižev z Hlavného veliteľstva ruskej protivzdušnej obrany  poukázal na posledný prípad útoku izraelských F-16 na leteckú bázu T-4, kedy z 8 izraelských rakiet zostrelili Sýrčania 5 rakiet, tri zasiahli cieľ (mŕtvi Iránci a Sýrčania).
Ruský expert Vasilij Kašin uvádza, že na základniach v Hmeimmim a v Tartuse sa nachádzajú systémy S-400, ich úspešnosť odhaduje na 90%. Ruským batériám S-400 s určitosťou pomôžu aj sýrske S-200, navyše na dvoch fregatách pri sýrskych brehoch sa nachádza komplex Štil-1, ktorý takisto dosahuje vysokú úroveň úspešnosti pri zostreľovaní nepriateľských cieľov. Ruské systémy S-400 sa však sústredia na ochranu ruských základní, nekryjú celé územie Sýrie.
Potenciálni kupci ruských S-400 sú zvedaví na to, aká bude úspešnosť ruského systému. Sú zvedaví na to, či sú efektívnejšie Tomahawky, alebo ruské komplexy PVO. Dôležité bude aj to, koľko rakiet Američania vystrelia. Rusi predpokladajú, že v prvej vlne Američania vystrelia staré Tomahawky, v ďalšej vlne poletia modernejšie rakety. Ak Američania zaútočia, určite nevystrelia len 60 rakiet ako minulý rok na základňu v Shayrate, vystrelia stovky rakiet. To však budú musieť k sýrskym brehom priplávať nové americké lode – konkrétne bojová skupina, ktorá vyplávala s Norfolku (tej bude cesta cez Atlantik trvť cca 10 dní, potom niekoľko dní cez Stredozemné more). Rakety však môžu vystreľovať aj ponorky.
Rusi sú pripravení útok odraziť, v prípade potreby, keď americké rakety ohrozia ruských vojakov sú pripravení zlikvidovať aj nepriateľské nosiče rakiet.
 
Príspevok Ruské S-400 a systémy Pancir -1C sa chystajú k veľkej skúške v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.