Moskva, 11. apríla 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Carlos Barria)

Dnes a zajtra v Moskve na pracovnej návšteve bude minister zahraničia USA Rex Tillerson. Bude to jeho prvá návšteva Ruska vo funkcii šéfa zahranično-politického rezortu administrácie Donalda Trumpa

Príde v období, keď sa vzťahy medzi USA a Ruskom zhoršili – aj kvôli nedávnemu americkému bombardovaniu v Sýrii. V tejto súvislosti ruské ministerstva zahraničia pripomenulo, že „v posledných rokoch boli z iniciatívy bývalej washingtonskej vlády rusko-americké vzťahy v hlbokej kríze.“

Na archívnej snímke americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson

„Pozitívne hodnotíme prejavenú snahu nového vedenia USA zmeniť situáciu k lepšiemu, ale vychádzame z toho, že vynášať úsudky bude treba na základe reálnych vecí. Čo sa nás týka, sme otvorení vzájomnej spolupráci v rozličných oblastiach na základe rovnosti, nezasahovania do vnútorných záležitostí a rešpektovania vzájomných záujmov.

Predpokladá sa, že v priebehu rokovaní minister zahraničných vecí Ruskej federácie S. V. Lavrov a minister zahraničných vecí R. Tillerson prediskutujú aktuálne otázky medzinárodnej bezpečnosti, ktoré stoja pred svetovým spoločenstvom a ktoré si vyžadujú spoločné úsilie oboch krajín. Patrí k nim boj s terorizmom, najmä s ISIS a ďalšími teroristickými zoskupeniami, ktoré obsadili časť územia Sýrie, urovnanie sýrskeho, palestínsko-izraelského, jemenského, líbyjského, afganského a ďalších konfliktov, zmiernenie napätia na Kórejskom polostrove.

Neobídu ani situáciu na Ukrajine s dôrazom na to, že Kyjev musí plniť svoje povinnosti vyplývajúce z Minských dohôd. Možno dôjde aj na diskusiu o kontrole zbrojenia. Rokovania sa budú týkať nevyhnutnosti odstránenia početných rušivých momentov bilaterálnej sféry vzťahov, takých, ako je zatýkanie občanov Ruska americkými výzvednými službami v tretích krajinách, porušovanie práv ruských adoptovaných detí v Spojených štátoch, vytváranie umelých komplikácií našim diplomatom pri výkone ich služobných povinností.

Dôležitý význam má tiež rozšírenie obchodno-investičných vzťahov, rozvoj kultúrnych, vedeckých, športových a iných výmen. Očakávame, že návšteva nového ministra zahraničných vecí USA pomôže rusko-americkým vzťahom prejsť na cestu trvalého rozvoja, umožní zvýšiť úroveň vzájomného pochopenia. Toto by zodpovedalo záujmom nielen našich národov, ale celého sveta, prispelo by to k upevneniu globálnej stability,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.