Moskva 6. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

Na Ministerstve obrany RF odpovedali americkému novinárovi Michaelovi Bohmovi na jeho slová o roli Spojených štátov v oslobodzovaní sýrskeho územia od teroristickej skupiny Islamský štát.
Ilustračné foto

“Chcem Michaelovi Bohmovi pripomenúť, že sa ku 30. septembru 2015 po dvoch rokoch boja medzinárodnej koalície vedenej USA proti ISIL sa nachádzalo 99 % sýrskeho územia pod priamou, alebo nepriamou kontrolou ISIL,” zdôraznil oficiálny hovorca rezortu Igor Konašenkov.
Podotkol, že vojenská “stratégia” USA vtedy spočívala v nečinnom pozorovaní ofenzívy kalifátu, vyzbrojení hrdlorezov pod zásterkou pomoci “sýrskej opozícii” a odpočítavaním dní do zvrhnutia zákonitej sýrskej vlády.
“Potom, čo sa od 30. septembra 2015 do boja proti ISIL zapojilo ruské letectvo, sa zmenšilo kalifátom kontrolované územie na menej než 10%,” dodal.
Podľa Konašenkova nie sú na území oslobodenom od IS žiadne stopy americkej prítomnosti.
“A preto, keď Michael Bohm tvrdí, že USA spolu s medzinárodnou koalíciou “oslobodili” 90% sýrskeho územia, mal by dodať, že nie od teroristov, ale spolu s nimi,” uviedol hovorca Ministerstva obrany.
Americký novinár Michael Bohm skôr na svojom blogu na webe stanice Echo Moskvy napísal, že 90 % Sýrie a Iraku bolo oslobodené od IS koalíciou v čele s USA.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.