Bangui 22. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP-Pavel Golovkin)
 
Podľa dohody, ktorú podpísali ministri oboch krajín, bude Rusko poskytovať vojenský výcvik pre ozbrojené sily Stredoafrickej republiky. Informoval o tom ruský portál RBK

Ruský minister obrany Sergej Šojgu

Na vojenskom fóre ARMI 2018, ktoré prebieha neďaleko Moskvy, podpísali dohodu o vojenskej spolupráci ruský minister obrany Sergej Šojgu a ministerka obrany Stredoafrickej republiky Maria-Noel Coyaraová.
Coyaraová vyhlásila, že táto dohoda bude slúžiť ako základ pre výcvik stredoafrických ozbrojených síl ruskými inštruktormi. Na ruskom veľvyslanectve v Stredoafrickej republike upresnili, že ide o medzirezortnú dohodu obch ministerstev. Dohoda byla uzavreá na dobu neurčitú.
Podľa dohody pošle Rusko svojich inštruktorov do Stredoafrickej republiky, a zároveň budú stredoafrickí vojaci študovať v ruských vojenských zariadeniach.
Nejde o prvý príklad vojenskej spolupráce medzi oboma krajinami. Rusko v marci minulého roka dodalo ľahké zbrane a muníciu pre potreby stredoafrickej armády, ktorá zvádza boje s miestnymi povstalcami. Tieto dodávky Rusko uskutočnilo na žiadosť centrálnej vlády a so schválením Rady bezpečnosti OSN. Podľa oficiálnych údajov Rusko do krajiny vyslalo aj skupinu piatich vojakov a 170 civilných inštruktorov, ktorí majú pomôcť s výcvikom miestnych vojakov.
Na konci júla boli v Stredoafrickej republike prepadnutí a zabití ruskí novinári, ktorí v krajine natáčali dokumentárny film o žoldnieroch z Ruska.
 
Príspevok Ruské ministerstvo obrany uzavrelo dohodu s rezortom obrany Stredoafrickej republiky zobrazený najskôr Hlavné správy.