Moskva 3. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Screenshot MO Ruska)
 

Ruské ministerstvo obrany pri príležitosti Dňa výsadkových vojsk uverejnilo unikátne historické dokumenty o vytvorení a formovaní tohto druhu vojsk

Na ilustračnej snímke historické dokumenty

“Prvýkrát boli uverejnené dokumenty z fondov Ústredného archívu MO RF venované vzniku výsadkových vojsk, prvým stránkam letopisu okrídlenej pechoty, ich legendárnemu veliteľovi Vasilijovi Filippovičovi Margelovovi, histórii vzniku symbolu vojsk – modrého baretu a emblému na rukáve výsadkových vojsk,” uviedli v odbore informácií a masových komunikacií ministerstva.

Verejne prístupnými sa stali dokumenty počiatočného obdobia Veľkej vlasteneckej vojny, ktoré obsahujú informácie o bojoch jednotiek a útvarov výsadkových vojsk proti nemeckým fašistickým vojskám.
Okrem toho sa návštevníci oddelenia môžu zoznámiť s návrhom ustanovení o Hlavnom vedení vojenského výsadkového vojska Červenej armády, ktorý predložil Generálny štáb ľudovému komisárovi obrany ZSSR niekoľko dní pred začiatkom Veľké vlasteneckej vojny.
Na webových stránkach je tiež uverejnený rozkaz ministra obrany ZSSR č. 191 z 26. júla 1969, ktorým je stanovený charakteristický prvok vojenskej uniformy výsadkárov – modrý baret.
Okrem toho sú v dokumente operačného oddielu štábu výsadkových vojsk Červenej armády uvedené fotografie vojakov, životné podmienky, miesta bojov.
 

Príspevok Ruské ministerstvo obrany odtajnilo dosiaľ neznáme dokumenty zobrazený najskôr Hlavné správy.