Ruské ministerstvo obrany: Biele prilby nepoužili v Chán Šajchúne chemické zbrane, ale slabú bombu

Moskva 22. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP-Edlib Media Center, via AP)
 

Biele prilby usporiadali 4. apríla 2017 v Chán Šajchúne provokáciu s údajným použitím chemických zbraní, o tom svedčí lievik po výbuchu, ktorý nie je typický pre silnú leteckú bombu, vyhlásil v piatok veliteľ vojsk radiačnej, chemickej a biologickej obrany Ozbrojených síl Ruska Igor Kirillov

Na videosnímke z 4. apríla 2017 sýrski doktori liečia dieťa po chemickom útoku v sýrskom meste Chán Šajchún

“Rozbor referátu ukázal, že charakteristiky lievika svedčia o tom, že vznikol v dôsledku explózie výbušného zariadenia menšej sily umiestneného na zemi, a nie leteckej bomby zhodenej z lietadla. Upozorňujem vás na to, že do ukončenia „vyšetrovania” bol lievik rýchlo zacementovaný,” povedal na spoločnom brífingu so zástupcami MZV RF.
Zvláštne rozpaky vyvolávajú podľa jeho slov videomateriály a zábery, na ktorých sú zobrazení ľudia bez špeciálnych prostriedkov na ochranu dýchacích orgánov a pokožky, získané v prvých hodinách po chemickom incidentu. “Poukazuje to na absenciu sarínu v lieviku, pretože pri výbuchu chemickej munície sa vytvára vo vnútri a v blízkosti lievika smrteľná koncentrácia jedovatej látky a ľudia, ktorí sa nachádzajú vedľa neho, by boli okamžite otrávení, rovnako ako tí, ktorí poskytovali pomoc zraneným,” dodal Kirillov.
K incidentu s použitím chemických zbraní v Chan Šajchúne došlo 4. apríla. Misia OPCW pre zistenie faktov dala 29. júna Spoločnému mechanizmu pre vyšetrovanie referát o tom, že bol na mieste použitý sarín. Experti spoločného mechanizmu dospeli k záveru, že v prvom prípade “nesie Sýrska arabská republika zodpovednosť za použitie sarínu” a v druhom “nesie ISIL zodpovednosť za použitie yperitu siričitého”.
Sýria neraz vyhlásila, že nikdy nepoužila chemické zbrane a že všetky zásoby chemických zbraní boli z krajiny odvezené pod kontrolou OPCW.
 

Príspevok Ruské ministerstvo obrany: Biele prilby nepoužili v Chán Šajchúne chemické zbrane, ale slabú bombu zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)