Moskva 24. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)
 
Ruská federácia odmietla účasť na kapitalizácii Svetovej banky. Uviedol to námestník ministra financií Ruska Sergej Storčak. Vysvetlil, že ruská strana nesúhlasí s novými zásadami úverovej politiky Svetovej banky, ktoré môžu viesť k odmietnutiu podpory najväčších a najspoľahlivejších dlžníkov bankovej organizácie – Indie a Číny.

Na snímke zľava národný manažér Svetovej banky pre Bulharsko, ČR a Slovensko Antony Thompson

Poznamenal tiež, že po tomto rozhodnutí by sa znížila čiastka Ruska v kapitále Svetovej banky, ako aj počet hlasov v správnej rade. Storčak dodal, že kvôli súčasnej politike môže organizácia stratiť finančnú stabilitu.
Okrem toho pripomenul, že Svetová banka odmietla financovať projekty v Rusku. „Povedzte, ako za takýchto okolností môžeme agitovať vedenie krajiny, aby do parlamentu prišlo s návrhom rozpočtu alebo s vyhlásením, že pristupujeme k dopĺňaniu kapitálu?“ podčiarkol námestník ministra.
Ruské médiá v tejto súvislosti uviedli, že USA tiež odmietli účasť na kapitalizácii Svetovej banky, ale Washington si mieni ponechať blokujúci podiel, aj keď sa ten podiel zníži na 15%.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Ruské ministerstvo financií zdôraznilo, že Moskva sa odmieta podieľať na kapitalizácii Svetovej banky zobrazený najskôr Hlavné správy.