Kyjev 8. apríla 2019 (HSP/Utro/Foto: Facebook)
 
Pozoruhodná zhoda panuje v správach ruských a ukrajinských médií: väčšina z nich uvádza, že Kyjev pod „patronátom“ NATO pripravuje ďalšiu provokáciu v Kerčskom prielive. Kým ruské a pomerne veľká časť ukrajinských médií negatívne komentujú prípravu ukrajinského vojenského námorníctva na nový „výlet“ do Kerčského prielivu, menšia časť ukrajinských politikov a médií tieto aktivity pochvaľuje

Ukrajinské médiá poukázali na to, že to nie je žiaden výmysel. Odvolávajú sa na výroky domácich a zahraničných politikov, hlavne vysokých predstaviteľov USA a NATO.
Navyše do Čierneho mora v ostatnom čase stále častejšie „zablúdili“ vojenské lode členských krajín Severoatlantickej aliancie. Najnovšie sa v Odese zastavili kanadská a španielska fregata, ktoré vyvolali živý záujem miestnych novinárov.
Práve odeské médiá v prvom rade preferujú verziu, že tieto fregaty by mali sprevádzať lode ukrajinského vojenského námorníctva, ktoré by sa mali „prešmyknúť“ pod Krymským mostom. Niektorí novinári dokonca uvádzajú presné termíny tejto „akcie“, odvolávajú sa na zdroje z ministerstva obrany Ukrajiny a tvrdia, že daná morská provokácia je naplánovaná na 17. – 18. apríla.
Niektorí analytici to spájajú s blížiacim sa druhým kolom prezidentských volieb a domnievajú sa, že prezident Petro Porošenko sa pokúsi vyvolať ďalší konflikt, pretože nemá šancu zvíťaziť vo voľbách, ale potom túto provokáciu využije, aby v krajine vyhlásil stanné právo a takto predlžil svoj „pobyt v Prezidentskom paláci“.
Ďalší analytici načasovanie provokácie spájajú s konaním medzinárodnej Jaltskej konferencie, ktorá sa bude konať 17. – 21. apríla a na ktorej sa zúčastní vyše 100 delegácií zo zahraničia. A práve záverečný deň konferencie bude zároveň aj dňom, kedy sa uskutoční druhé kolo prezidentských volieb na Ukrajine.
Niektoré ukrajinské médiá poukazujú na to, že Porošenko sa pokúsi zmariť voľby, v ktorých zjavne utrpí zdrvujúcu porážku.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Ruské a ukrajinské médiá: Kyjev pod “patronátom” NATO pripravuje ďalšiu provokáciu v Kerčskom prielive zobrazený najskôr Hlavné správy.