Moskva 24. septembra AKTUALIZOVANÉ (SITA/AP/Sputnik/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)
 
Moskva pošle do Sýrie moderné systémy protivzdušnej obrany S-300. Informoval o tom ruský minister obrany Sergej Šojgu

Ruský minister obrany Sergej Šojgu

Krok Ruska nasleduje po tom, čo v Sýrii minulý týždeň zostrelili ruské lietadlo. Šlo o raketu sýrskej armády, pričom na palube lietadla zomrelo 15 ľudí. Rusko v tejto záležitosti viní Izrael, ktorého stíhačky vraj ruský stroj “vytlačili” do dráhy rakety.
Rusko v roku 2013 na základe prosby Izraela pozastavilo dodávku systému S-300 Sýrii. Teraz sa ale situácia zmenila, a to nie vinou Ruska, dodal ruský minister obrany.
“Zdôrazním, že v roku 2013 po prosbe izraelskej strany sme pozastavili dodávky S-300 do Sýrie, ktoré boli pripravené na odoslanie a sýrski vojaci už prešli náležitou prípravou,” povedal Šojgu.
Systém S-300 má vďaka svojim technickým a bojovým možnostiam podstatne posilniť bojové možnosti sýrskej protivzdušnej obrany, povedal Šojgu v priamom prenose ruskej televíznej stanice Rossia 24.
Ruský minister obrany tiež vypovedal o tom, ako bolo ruské lietadlo Il-20 zostrelené: “Izraelské posádky, ktoré veľmi dobre poznali stav vecí vo vzduchu, sa prikryli ruským lietadlom, čo viedlo k jeho zásahu a smrti 15 našich vojakov.”
Ruskí predstavitelia tvrdia, že zastarané sýrske systémy S-200 nie sú dostatočne sofistikované na to, aby identifikovali ruské lietadlo ako priateľské. Šojgu v tejto súvislosti v pondelkovom stanovisku uviedol, že Rusko pošle do Sýrie novšie systémy S-300 v priebehu najbližších dvoch týždňov. Tento krok podľa neho “schladí niektoré horúce hlavy”, ktorých akcie “predstavujú hrozbu pre našich vojakov”.
Rusko bude blokovať vo vodách okolo Sýrie satelitnú navigáciu, palubné rádiolokátory a spojovacie systémy bojového letectva.
Veliteľské body sýrskej protivzdušnej obrany budú vybavené automatikou, ktorá je zatiaľ vo výzbroji len v Rusku.
 
 
Príspevok Ruská vláda pošle do Sýrie systémy protivzdušnej obrany S-300 zobrazený najskôr Hlavné správy.