Moskva 26. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 

Unikátne ruské torpédo 65-76A Kit (Veľryba) ráže 650 milimetrov dokáže potopiť lietadlovú loď, povedal v nedeľu vedúci perspektívneho plánovania koncernu Gidropribor Gleb Tichonov.

Ilustračné foto

„Naše torpédo 65-76A ráže 650 milimetrov je najsilnejšie na svete. Nikto nemá analog. Jedno torpédo môže potopiť lietadlovú loď,” oznámil Tichonov ruskému televíznemu kanálu Zvezda.
Poznamenal, že „žiadne torpéda ráže väčšej než 533 milimetrov na Západe nie sú”.
„Vytvorili sme torpédo 65-76, ktoré je unikátne kvôli svojim vlastnostiam — rýchlosťou, dosahom a veľkosťou nesenej nálože. Komplet obsahuje tri torpéda a jedno hydroakustické reakčné zariadenie,” dodal Tichonov.
Protilodné tepelné samonavádzacie torpédo dlhého dosahu 65-76A ráže 650 milimetrov, tiež známe ako Kit, bolo vytvorené v osemdesiatych rokoch a do výzbroje bolo prijaté v roku 1991. Jedná sa o modifikáciu torpéda 65-76, ktoré bolo upravené pre použitie jadrovou ponorkou tretej generácie ruského námorníctva. Dĺžka torpéda je väčšia než 11 metrov. Maximálna rýchlosť je 50 uzlov (jeden uzol je 1 852 metrov za hodinu). Maximálny dosah je 100 kilometrov.
Torpédo Mark-48, ktoré je najbližším analogom ruskej „veľryby” a je v prevádzke amerického námorníctva, má dvakrát menší dosah.
 

Príspevok Ruská „veľryba“ dokáže sama potopiť nepriateľskú lietadlovú loď zobrazený najskôr Hlavné správy.