Moskva 18. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:screenshot YouTube))

Hlavnou postavou osemdielneho televízneho seriálu, ktorý odvysiela Pervyj kanal ruskej verejnoprávnej televízie pri príležitosti 100. výročia Októbrovej revolúcie od začiatku novembra, bude jedna z jej najkontroverznejšie vnímaných postáv, Lev Trockij.
Na snímke Lev Trockij

Ako zdôraznil podľa francúzskych médií Konstantin Ernst, generálny riaditeľ spomínanej televíznej stanice, pôjde o prvý seriál o Trockom v ruskej televíznej histórii.
Na rozdiel od Lenina išlo o “skutočného rokenrolového hrdinu”, mienil Ernst zdôrazniac útek Trockého z väzenia, jeho účasť na revolúcii, vynútené vyhnanstvo a napokon fyzickú likvidáciu hrdinu, o ktorú sa v roku 1940 postaral v Mexiku istý Španiel v službách bývalej sovietskej NKVD.
Vynikajúci rečník a teoretik marxizmu stál spoločne s Leninom pri začiatkoch revolúcie z roku 1917, pri zrode Červenej armády a zohral nezanedbateľnú úlohu i pri víťazstve boľševikov v občianskej vojne v rokoch 1918-1921. Keď sa však vzoprel Stalinovi, diktátor ho nechal vylúčiť z vlády i štátostrany a vyhostil z bývalého ZSSR. Trockij sa usadil po medzizastávkach v Turecku či Francúzsku v ďalekom Mexiku.
Ak kohosi v 30. rokoch minulého storočia obvinili v ZSSR z “trockizmu”, rovnalo sa to takmer trestu smrti.
Producent seriálu Alexander Čekalo netajil, že ide po 100 rokoch o náročnú tému, avšak zdôraznil, že tvorcovia sa pokúsili o seriál opierajúci sa o skutočné udalosti.
V hlavnej úlohe diváci uvidia Konstantina Chabenského, rodáka z niekdajšieho Leningradu, dnešného Petrohradu, ktorý je známy i ďaleko za hranicami Ruska vďaka kreáciám v snímkach ako Nočná hliadka, Denná hliadka či Admirál.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.