Ruská Štátna duma schválila sporný zákon o renovácii bytového fondu v Moskve

Moskva 14. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Dolná komora ruského parlamentu – Štátna duma – dnes v záverečnom, treťom čítaní schválila návrh zákona o renovácii bytového fondu v ruskej metropole, ktorý však predpokladá zbúranie celých štvrtí bytových domov postavených v 50. a 60. rokoch a presídlenie 1,6 milióna ich obyvateľov
Zákon musí teraz získať podporu hornej komory parlamentu – Rady federácie – a následne ho musí podpísať prezident Vladimir Putin.
Na snímke poslanci ruskej Štátnej dumy

Prijatie tohto zákona moskovskej radnici umožní, aby zbúrala celé štvrte štvorposchodových panelových bytových domov postavených za sovietskych čias v 50. a 60. rokoch. Nútené presťahovanie sa má týkať 1,6 milióna ľudí žijúcich zatiaľ v odhadom asi 4500 bytových domoch.
Väčšina obyvateľov týchto tzv. chruščoviek však plány radnice označuje za porušenie svojich ústavných práv. Odmietajú sa vysťahovať zo svojich štvrtí plných zelene do výškových budov na okraji mesta a tvrdia, že celý plán bude prospešný len pre stavbársku loby. Radnica však oponuje, že domy sú príliš zničené a ich údržba je finančne náročná.
Už v máji sa na protest proti týmto plánom moskovskej radnice konal v ruskej metropole protest, ktorý bol označený za najmasovejšiu nepolitickú akciu za ostatné roky.
Protest proti plánom na renováciu bytového fondu v Moskve sa pred Štátnou dumou konal aj dnes – polícia počas neho zadržala najmenej desať ľudí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)