Moskva 18. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Marcio Jose Sanchez)
 
Ruský parlament bude riešiť otázku zabezpečenia autonómnej práce domáceho internetu v prípade jeho odpojenia od globálnej siete. Návrh príslušného zákona bol podaný na prerokovanie Štátnej dume. Mnohí ruskí analytici a médiá živo komentujú tento návrh a prízvukujú, že bolo už na čase zaoberať sa touto otázkou

Ilustračné foto

Návrh zákona spoločne pripravili: predseda komisie pre ústavnú legislatívu a štátnu výstavbu Rady federácie Andrej Klišas, jeho prvá zástupkyňa Ľudmila Bokovová a poslanec Andrej Lugovoj, informuje agentúra RIA.
Opatrenie vysvetlili tým, že pred troma mesiacmi Biely dom schválil novú stratégiu národnej kybernetickej bezpečnosti, ktorá však, podľa slov autorov návrhu zákona, nie je obranným, ale skôr útočným opatrením, ktoré predstavuje reálnu hrozbu pre Rusko.
Pripomenuli, že v dokumente, ktorý prijali v Bielom dome, je Rusko obviňované z páchania údajných kybernetických útokov, miešaní sa do amerických volieb a je tam aj výzva „potrestať Rusko“. V tejto súvislosti autori návrhu zákona považujú za dôležité zabezpečiť ochranu domáceho internetu, vypracovať ochranné opatrenia proti americkým sankciám a „trestom“.
Keďže počítajú s reálnou hrozbou, že USA môžu odpojiť Rusko od globálnej internetovej siete, autori návrhu zákona vyzývajú zabezpečiť, ako prízvukujú, „ochranu domáceho segmentu internetu.“
Andrej Klišas, Ľudmila Bokovová a Andrej Lugovoj pre médiá uviedli, že v ich návrhu zákona sú zapracované aj opatrenia na vytvorenie infraštruktúry, ktorá umožní zabezpečiť prácu a prevádzku domáceho, samostatného internetu v Rusku.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Ruská štátna duma mieni brániť domáci internet pred “útokmi” Bieleho domu zobrazený najskôr Hlavné správy.