Moskva 6. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 

Perspektívna ruská kĺzavá letecká puma 9-A-7759 je určená k boju proti dobre vyzbrojenému nepriateľovi, vysvetlil pre noviny Izvestija vojenský expert Anton Lavrov.

Ilustračné foto

Podotkol, že v Sýrii najrozšírenejšie vzorky vysoko presných zbraní, korigovateľnej pumy série KAB-500 a KAB-1500, a taktickej rakety rodín X-25 a X-29 majú obmedzený dolet.
„Dokiaľ bojuje naše letectvo proti zle vyzbrojenému nepriateľovi, nehraje to veľkú rolu. Avšak proti nepriateľom s výkonnými komplexmi PVO bude ich použitie veľmi nebezpečné,” súdi expert.
Podľa jeho názoru „populárnym spôsobom zvýšenia doletu korigovateľných leteckých púm sa stalo vo svete dodanie aerodynamických plôch”. „Nová ruská puma je svojou ideológiou blízka takým zbraniam, ako sú moderné americké pumy Boeing JDAM ER alebo RaytheonSmallDiameterBomb”, povedal Lavrov.
Ako vyplýva z materiálov prezentácie korporácie Taktickej raketovej zbrane venovanej 9-A-7759, perspektívny výrobok je leteckou pumou s modulom kĺzavého letu a riadenia. Komplex, ktorý je teraz v štádiu letových skúšok, sa ponúka v troch variantoch vrátane modifikácie s pohonnou jednotkou na tuhé palivo.
V závislosti na modifikácii sa odhaduje počiatočná hmota na 500 až 600 kilogramov. Maximálny dolet kolísa v medziach 65 až 120 kilometrov, a rýchlosť 500 až 1200 kilometrov za hodinu. Raketa je cez 4,1 m dlhá a má priemer cez 0,3 m. Rozmiestňuje sa na stíhacích lietadlách Su-34 a MiG-35.
 

Príspevok Ruská puma 9-A-7759 zobrazený najskôr Hlavné správy.