Moskva 16. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Yury Artamonov)
 
Svätý Synoda Ruskej pravoslávnej cirkvi rozhodol o definitívnom prerušení eucharistických stykov s konštantínopolským patriarchátom. V pondelok to oznámil Ilarion Alfejev, ktorý v súčasnosti pôsobí ako metropolita volokamský a predseda oddelenia zahraničných cirkevných vzťahov Moskovského patriarchátu

Ilustračné foto

V pondelok sa zasadnutie Svätého synody Ruskej pravoslávnej cirkvi prvýkrát konalo v Minsku, a to za predsedníctva patriarchu moskovského a celej Rusi – Kirilla.
Hlavnou témou tohto zasadnutia bolo hodnotenie akcií Konštantinopolského patriarchátu na Ukrajine a tiež vypracovanie odvetných opatrení Ruskej pravoslávnej cirkvi.
Už skôr tlačový hovorca patriarchu Kirilla kňaz Alexandr Volkov prisľúbil, že Svätá Synoda urobí “primeranú a tvrdú reakciu” v súvislosti s výrokmi a rozhodnutiami, ktoré prijal konštantínopolský ekumenický patriarchát v Istanbule.
“Na dnešnom zasadnutí Svätého Synody bolo rozhodnuté, že budú definitívne prerušené eucharistickej styky s konštantínopolským patriarchátom. Bolo to vynútené rozhodnutie, ale inak náš Svätý synoda rozhodnúť nemohol. A to predovšetkým preto, že ho k tomuto rozhodnutiu viedla logika nedávnych podujatí Konštantinopolského patriarchátu, “oznámil metropolita Ilarion novinárom.
Podľa agentúry TASS sa v období od roku 2014 do roku 2016 Kyjevský patriarchát silne zmocnil 40 kostolov. Len v prvej polovici roku 2018 bola Ukrajina svedkom desiatich nových útokov na ruské pravoslávne kostoly. Teraz, keď Konštantínopol začína postupne uskutočňovať nezávislosť od ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, takéto útoky by sa mohli ďalej zintenzívniť, varujú niektorí experti.
Ide o oficiálnu schizmu v pravoslávnej cirkvi medzi Moskvou a Konštantínopolom. Je to oveľa viac ako prerušenie diplomatických vzťahov. Teraz je skutočne dôležité to, čo sa stane na Ukrajine a aký vývoja tam bude nasledovať,” vysvetlil analytik Dmitri Tremin.
 
 

 
Príspevok Ruská pravoslávna cirkev rozhodla, že preruší styky s Konstantinopolským patriarchátom zobrazený najskôr Hlavné správy.