Moskva 20. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

Ruská polícia zadržala v utorok na moskovskom letisku Šeremeťjevo riaditeľa nadácie Fond boja proti korupcii (FBK), ktorého zakladateľom je opozičný politik Alexej Navaľnyj.
Na snímke Alexej Navaľnyj (vľavo)

O zadržaní Romana Rubanova informovala agentúra Interfax, ktorá sa odvolala na právnika spolupracujúceho s FBK, Ivana Ždanova. Rubanova zadržali po prílete do Moskvy a potom previezli na policajnú stanicu.
Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy je Rubanov obvinený zo zorganizovania protestnej akcie opozície z 28. januára. Hrozí mu desať dní väzenia alebo pokuta vo výške 30.000 rubľov (430 eur), spresnil Ždanov. Pripomenul, že vyšetrovacie orgány začali správne konanie za organizovanie a účasť na protestnej akcii z 28. januára už voči asi 40 aktivistom FBK.
Polícia zadržala Rubanova naposledy na jeseň roku 2017 v súvislosti s nerešpektovaním súdneho rozhodnutia, že z kanálu na zdieľanie videozáznamov YouTube musí odstrániť filmy o ruskom veľkopodnikateľovi Ališerovi Usmanovovi.
Navaľného protikorupčná skupina ešte vlani v marci zverejnila na YouTube materiály o ruskom premiérovi Dmitrijovi Medvedevovi, ktoré obsahovali aj tvrdenia, že Usmanov daroval nadácii s údajným napojením na Medvedeva drahé nehnuteľnosti v okolí Moskvy.
Usmanov sa bránil tvrdením, že všetky jeho obchodné aktivity sú “legálne a transparentné” a vyhlasoval, že Navaľnyj – odsúdený za finančné machinácie – nemá “morálne právo” vznášať voči nemu obvinenia.
Výsledky investigatívnych vyšetrovaní Navaľného FBK v uplynulých mesiacoch vyústili viackrát do zvolania protikorupčných demonštrácií v Moskve a iných ruských mestách. Sprevádzalo ich zatýkanie účastníkov a represie voči organizátorom vrátane Navaľného.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.