Moskva 27. decembra 2017 (HSP/Foto: wikipedia)
 
Biely dom z rôznych strán skúša pevnosť Kremľa: uvaľuje na Rusko sankcie, znásobuje vojenské aktivity okolo ruských hraníc, ruší mnohé spoločné investičné, hospodárske a obchodné programy a projekty.
Najnovšie sa vyhráža, že chce „ušetriť“ a onedlho nebude využívať medzinárodnú kozmickú stanicu vo vesmíre, ktorá sa síce vola „medzinárodná“, ale v skutočnosti je čisto ruská. Washington varuje, že onedlho môže skončiť spoluprácu v tejto oblasti a tvrdí, že mieni vybudovať vlastnú kozmickú stanicu.
ISS počas svojho obiehania okolo našej Zeme

Kedy a či sa to mu vôbec podarí, je otázne, ale Rusko s úplnou vážnosťou berie vyhlásenia Bieleho domu a pripravuje „zadné dvierka“: náhradné projekty v prípade, ak Washington ozaj zruší spoluprácu v kozmickej oblasti. Internetový portál International Business Times uvádza, že Rusko mieni odštartovať na medzinárodnej kozmickej stanici „veľkú stavbu“ a vybudovať tam luxusný hotel pre kozmických turistov, ktorí budú mať záujem o „zájazd do vesmíru“. International Business Times tvrdí, že Moskva takto otvára nový, mimoriadne perspektívny trh s „kozmickými službami“.
Niektoré ruské médiá uvádzajú, že v súčasnosti už existuje projekt podobného hotela v kozme. Postupne sa bude budovať z jednotlivých modulov. Spoločnosť Roskosmos už pracuje na module, ktorý bude vážiť do 20 ton, budú v ňom štyri izby, sociálne zariadenia a pod. Orientačná cena jedného podobného modulu je 279 miliónov dolárov a viac, v závislosti od zariadenia.
V podobnom hoteli bude nielen ubytovacia časť, ale aj takpovediac „fitnescentrum“: miestnosti s trenažérmi, kde si hostia budú udržiavať dobrú športovú formu a kondičku aj v beztiažovom stave. Taktiež návštevníci tohto neobvyklého hotela budú mať možnosť vystúpiť do otvoreného kozmu – v sprievode skúseného sprievodcu, samozrejme.
Jeden z cieľov, okrem technických a zdravotných, je maximálne znížiť cenu „zájazdu“, aby bol dostupný pre širšiu kategóriu záujemcov. Zatiaľ je to, samozrejme, veľmi drahý špás: mesačný pobyt na medzinárodnej kozmickej stanici stojí 40 miliónov dolárov, a to len v takom prípade, ak „turista“ nevystúpi do otvoreného kozmu. V opačnom prípade cena hneď vyskočí na 60 miliónov dolárov.
Eugen Rusnák