New York 20. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Keystone-Salvatore Di Nolfi)
 
Stála misia Ruska pri OSN označila argumenty Spojených štátov pre ich vystúpenie z Rady OSN pre ľudské práva za cynické.

Ilustračné foto

Vystúpenie USA z Rady OSN pre ľudské práva oznámila v utorok americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová a vyhlásila, že Rada “nie je hodná svojho mena”. Zároveň obvinila tento medzinárodný orgán z ochraňovania porušovateľov ľudských práv, z pokrytectva a “chronickej zaujatosti voči Izraelu”.
Ruskí diplomati podľa agentúry TASS vo svojej reakcii uviedli, že Rada OSN pre ľudské práva je kľúčovým medzinárodným fórom pre spoluprácu v oblasti podpory a ochrany ľudských práv a jej poslaním – podobne ako aj celého systému OSN – je slúžiť všetkým členským štátom, nielen jednej krajine či jednému zoskupeniu. “Žiaľ, naši kolegovia z Washingtonu to nechápu alebo neakceptujú,” uvádza sa vo vyhlásení.
Pripomenuli, že reakcia medzinárodného spoločenstva na pokusy Spojených štátov o reformu OSN “zjavne ukázali, že (USA) sú v tejto veci osamotené”.
Ruská misia v OSN vo svojom vyhlásení uviedla predpoklad, že USA chceli “zmeniť Radu (OSN pre ľudské práva) na poslušný nástroj na presadzovanie svojich záujmov a trestanie neposlušných krajín”.
Na základe tohto konštatovania ruskí diplomati považujú za cynické, že Spojené štáty sa snažia obviniť prakticky celý svet – vrátane svojich tradičných spojencov – zo spolitizovania práce Rady OSN pre ľudské práva.
Ruská misia vo svojom vyhlásení priznáva, že v práci Rady OSN pre ľudské práva sa môžu vyskytovať nedostatky, ale “v uplynulom období preukázala svoju životaschopnosť”.
Ukončenie členstva Spojených štátov v Rade OSN pre ľudské práva oznámil v utorok americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo a veľvyslankyňa USA pri OSN Nikki Haleyová. Toto rozhodnutie vyvolalo kritiku mnohých krajín i medzinárodných organizácií. Izrael ho, naopak, privítal.
Členstvo USA v tomto orgáne OSN sa končí k 31. decembru 2019.
 
Príspevok Ruská misia pri OSN kritizuje odchod USA z Rady OSN pre ľudské práva zobrazený najskôr Hlavné správy.