Moskva 5. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)
 
Ruská misia pri Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) tvrdí, že OPCW sa dala zatiahnuť do “nečistých politických hier Británie”.

Na snímke pohľad na sídlo Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu

Ruskí diplomati to uviedli v reakcii na zverejnenie správy OPCW o incidente z júna v britskom meste Amesbury, kde došlo k otrave dvoch osôb, z ktorých jedna neprežila. Informovala o tom v stredu agentúra TASS.
V utorok zverejnenej správe organizácie OPCW sa konštatuje, že jej testy preukázali zhodu s “toxickou chemikáliou nájdenou v biomedicínskych a environmentálnych vzorkách” odobratých v súvislosti s predošlou otravou v blízkom meste Salisbury, pri ktorej boli v marci zasiahnutí bývalý ruský špión Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija.
Británia túto chemikáliu predtým identifikovala ako novičok – smrtiacu bojovú látku vyrábanú v Sovietskom zväze v ére studenej vojny. OPCW však vo svojej najnovšej správe novičok priamo nespomenula, uviedla v utorok agentúra AP.
Do kontaktu s novičkom sa mali v Amesbury dostať Dawn Sturgessová a jej partner Charlie Rowley, pričom Sturgessová na následky otravy zomrela. Podľa správy OPCW nebolo možné určiť, či sa z tej istej dávky predtým otrávili aj Skripaľovci, ktorí obaja prežili a medzičasom ich mohli prepustiť z nemocnice.
Británia z použitia novička proti Skripaľovcom obviňuje Rusko, čo však druhá strana rozhodne odmieta.
Predstavitelia ruskej misie pri OPCW vo svojom stredajšom vyhlásení upozorňujú, že v najnovšej správe OPCW sa o pôvode nervovoparalytickej látky nehovorí nič a nespomína sa ani názov novičok. Británii to však podľa ruských diplomatov nezabránilo, aby tieto fakty pertraktovala tak, ako jej to vyhovuje. Ruská misia v tejto súvislosti vyjadrila ľútosť, že technický sekretariát OPCW bol “chtiac či nechtiac” zatiahnutý do nečistých politických hier rozpútaných Britániou.
V prípade otrávenia Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije nervovoparalytickou látkou novičok obvinila v stredu britská prokuratúra dvoch Rusov – Alexandra Petrova a Ruslana Boširova.
 
Príspevok Ruská misia: OPCW sa dala zatiahnuť do politických hier Británie zobrazený najskôr Hlavné správy.