Moskva 11. apríla 2018 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)
 
Ruská generálna prokuratúra zverejnila komunikáciu s ministerstvom vnútra Veľkej Británie z r. 2010, keď Theresa Mayová bola ministerkou vnútra. Poukázala na to, že od tých čias sa nič nezmenilo. Jej predstavitelia na tlačovej konferencii uviedli, že Briti vždy odmietali spoluprácu – ako v prípade Litvinenka či Berezovského, tak v súčasnosti aj v prípade Skripaľa.

„Od momentu smrti Berezovského ruské úrady stále žiadali, aby britskí kolegovia predložili dokumenty potvrdzujúce fakty a príčiny jeho smrti. Avšak ani dodnes sme ani jeden dokument nedostali. A to aj napriek záväzkom Veľkej Británie v súlade s konvenciou, podľa ktorej Briti majú poskytovať údaje a spolupracovať,“ povedal zástupca generálneho prokurátora Ruskej federácie Saak Karapeťan.
„V komunikácii v r. 2010 stále sme žiadali o zabezpečenie bezpečnosti Teroľuka a iných účastníkov procesu v kauze Berezovského. Tento list, ktorý som vám teraz ukázal, ako aj všetky predošlé a nasledovné, poslané na meno Theresy Mayovej, britská strana nechala nezodpovedané,“ podčiarkol radca generálneho prokurátora Ruskej federácie Nikolaj Artemjev.
Predstavitelia Generálnej prokuratúry Ruska zdôraznili, že kauzy Skripaľa, Berezovského a Litvinenka boli vyfabrikované britskými úradmi podľa rovnakého scenára: vždy britská strana použila obvinenia, ktoré sa nezakladali na žiadnych dôkazoch a faktoch, a obvinili Rusko z použitia smrteľných látok na území Veľkej Británie.
„Je úplne jasné, že smrť Litvinenka bola výhodná pre Londýn, ako spôsob odstránenia jedného z hlavných svedkov, ktorý mohol predložiť reálne dôkazy v kauze Berezovského, a Briti to využili, ako dôvod pre vystupňovanie ďalšej protiruskej kampane,“ dodal Nikolaj Artemjev.
 
Video si môžete pozrieť tu:

 
Príspevok Ruská generálna prokuratúra: Briti vždy odmietali spoluprácu. Bolo to v prípade Litvinenka, Berezovského a v súčasnosti aj u Skripaľa zobrazený najskôr Hlavné správy.