Moskva 2. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) dnes varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém

FSB údajne identifikovala servery, ktoré mali byť použité na zamýšľané útoky zamerané na destabilizáciu bánk a vyvolanie finančného chaosu. Podľa tvrdení FSB sa tieto servery nachádzajú v Holandsku a patria ukrajinskej webhostingovej spoločnosti BlazingFast.

Ruská centrálna bankaRuská centrálna banka

Vlna kyberútokov zameraná voči hlavným celoštátnym i regionálnym bankám v desiatkach ruských miest sa mala spustiť 5. decembra. Jej súčasťou malo byť aj hromadné šírenie falošných informácií o hroziacich krachoch ruských bánk a kolapse finančného systému, a to prostredníctvom sms správ a internetových sociálnych sietí, uvádza sa vo vyhlásení hlavnej bezpečnostnej služby Ruskej federácie.

Agentúra súčasne ubezpečila, že “podniká všetky nevyhnutné opatrenia na neutralizáciu hrozieb, ktoré by mohli vystaviť nebezpečenstvu ruskú ekonomiku alebo informačnú bezpečnosť”.

Aké zahraničné tajné služby mali stáť za odhaleným útokom, sa vo vyhlásení neuvádza.

Administratíva odchádzajúceho amerického prezidenta Barack Obamu obvinila Rusko zo série hackerských útokov zameraných na ovplyvnenie prezidentských volieb v USA. Moskva však všetky obvinenia poprela.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.