Moskva, 11. októbra 2017 (HSP/vz.ru/srspol.sk/Foto: Screenshot YouTube)

Nový rádiolokačný komplex prieskumu „Jastreb-AV“ je už prakticky dokončený (testovacia vzorka sa objavila už v roku 2014), oznámilo ruské ministerstvo obrany. Ide o techniku, ktorá prekonáva všetky systémy, ktoré sú vo výzbroji svetových armád nielen jednoducho, ale niekoľkonásobne.
Na snímke nový rádiolokačný komplex prieskumu

„Jastreb-AV“ prekonáva analogické komplexy Ruska i zahraničných armád, zdôraznil námestník ministra obrany armádny generál Dmitrij Bulgakov a vysvetlil, že nová technika je obrovskou pomocou v boji proti delostreleckým batériám.
Doposiaľ ruská armáda využívala systém „Zoopark“, ktorý zaregistruje paľbu raketovej alebo mínometnej paľby do vzdialenosti 20 km (iné systémy aj niekoľkonásobne ďalej). No a vzápätí po nej začne pracovať ruské delostrelectvo alebo bombardér. (Rusi však majú aj komplex delostreleckého prieskumu „Penicillin“, ktorý odhaľuje nepriateľských delostrelcov nie podľa dráhy letu munície, ale podľa echa výstrelu. Podľa konštruktéra Valéria Kamyševa systém je vraj natoľko citlivý, že zachytí aj zvuk zaatvárajúcich sa dverí.)
Podrobnosti o „Jastrebe-AV“ nevedia ani vojenskí analytici. „Komplex „Jastreb-AV“ je pravdepodobne skonštruovaný na novej základnej platforme. Lebo „Zoopark“, hoci aj modernizovaný, je dostatočne zastaraná mašina“, predpokladá vojenský expert Anton Lavrov.
Šéfredaktor listu „Export výzbroje“ Andrej Frolov hovorí, že takéto systémy sú v modernom boji značne žiadané. „Jedným z prvých systémov, dodaných Američanmi na Ukrajinu, boli práve takéto kompaktné rádiolokačné stanice – na zaregistrovanie delostreleckých pozícií.“
V novembri 2015 v rámci dodávok tzv. neusmrtiacích zbraní USA odovzdali Ukrajine dva RL komplexy protibatériového boja AN/TPQ-36 Firefinder. Predurčený je na zistenie a určenie koordinátov palebných pozícií delostrelectva, raketometov (a hlavne mínometov) vo vzdialenostiach od 750 metrov do 24 km.
Experti tvrdia, že Firefinder zaostáva za ruským Zooparkom1M s výnimkou jedného parametru – v efektívnej diaľke zistenia cieľov.  Noviny Vzgljad analyzovali čo získa ukrajinská armáda zadovážením si týchto amerických RL staníc. „Ak tieto stanice budú dodané, tak efektivita protibatériového boja OSU sa zvýši najmenej trojnásobne“, predpovedal prvý vicepremiér Akadémie geopolitických otázok Konstantin Sivkov.
Pravdou však je, že existujú technické prostriedky, s pomocou ktorých domobranci dokážu neutralizovať americkú techniku. „Existujú prostriedky, ktoré umožnia rušiť takéto RLS. Tie už potom nedokážu určiť pozície páliaceho delostrelectva. V DĽR bolo vidieť stanice rádioelektronického boja R-330, myslím, že ak bude treba, tie sa vedia postaviť americkým AN/TPQ-36, povedal vojenský expert Viktor Murachovskij.