Kyjev 23. decembra 2016 (HSP/tass/Foto:TASR-Milan Kapusta)

Rusíni, ktorí obývajú transkarpatskú oblasť na Ukrajine, sa znova obrátili na ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby uznal výsledky regionálneho referenda z roku 1991, kedy až 78 % obyvateľov regiónu hlasovalo za priznanie ich statusu autonómneho regiónu

Oficiálna zástava Rusínov, ktorú schválil Svetový kongres RusínovOficiálna zástava Rusínov, ktorú schválil Svetový kongres Rusínov

Karpatskí Rusíni požadujú uznanie svojej autonómie. “Máme dva hlavné požiadavky – uznať Rusínov ako na etnikum a uznať regionálne referendum z roku 1991, kedy 78% podkarpatského regiónu hlasovalo za získanie štatútu autonómneho územia v rámci Ukrajiny,” citujú Vesti Ivana Palinkaša, vodcu rusínskeho hnutia a člena predsedníctva Rady ľudu Podkarpatských Rusínov.

To nie je prvýkrát, čo Rusíni zo Zakarpatskej oblasti žiadajú vládu v Kyjeve, aby uznala výsledok referenda spred 25 rokov. V lete roku 2015 poslali aktivisti rusínskych organizácií odvolanie na Radu Európy, Európsku komisiu, Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), OSN, ako aj parlamentom Maďarska, Českej republiky a Slovenska, s cieľom zvýšiť tlak na prezidenta Porošenka prinútiť ukrajinskú vládu k prijatiu výsledkov referenda.

OSN dokonca viackrát vydala odporúčanie uznať Rusínov ako samostatné etnikum. Kyjev však obviňuje vodcu rusínskych organizácií z narúšania územnej celistvosti krajiny.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.