Kyjev/Moskva 26. novembra 2018 (HSP/RusVesna/Foto:Screenshot:YouTube)
 
Včera Ukrajinci začali provokovať v Azovskom mori, pričom ukrajinské bojové lode sa chystali viesť operácie aj priamo v blízkosti mosta, ktorý spája Krym s Ruskom. Informácie prináša portál RusVesna

Snímka z videa

Nie je vylúčená ani možnosť, že Ukrajinci sa chystajú most poškodiť, zápal ukrajinských bojových lodí však načas schladili ruské bojové vrtuľníky Kamov Ka-52, ktoré kryli ruské pohraničné lode. Tie bránili ukrajinským bojovým lodiam preniknúť do blízkosti mosta
Bližšie informácie o nasadení Ka-52 priniesol ruský portál K-politika. Vrtuľníky Ka-52 kryli zo vzduchu ruské pohraničné lode, ruské bojové letectvo bolo takisto v plnej pohotovosti. Ruské bojové vrtuľníky umravnili na čas ukrajinské bojové lode a po incidente včera medzi 13:12 – 13:42 sa znova obnovila načas normálna prevádzka.
 
Video

 
Ukrajinci sa však rozhodli pokračovať v ďalších provokáciách. Velitelia malých ukrajinských bojových lodí Berdjansk, Nikopol a Jana Kapu dostali príkaz preniknúť z ukrajinských teritorálnych vôd k mostu. Preto okamžite za hranicou 12 míľ od pobrežia prenikli na palubu ukrajinských bojových lodí príslušníci ruského Specnazu a ukrajinské posádky zajali. Jedna z ruských bojových lodí dokonca včera vrazila do ukrajinského člna, keď mu križovala plavebnú dráhu
 
Video

 
V súvislosti s ukrajinskými provokáciami v Kerčenskom prielive zvolal Porošenko vojenský kabinet, kde bude americký poradca Kurt Volker Ukrajincom udeľovať ďalšie príkazy.
Portál IN24 uviedol bližšie informácie o celom incidente s obsadením ukrajinskej lode. Ruské lode ostreľovali ukrajinské bojové člny okamžite po tom, ako Ukrajinci opustili pásmo 12 míľ od pobrežia, ktoré má právo Ukrajina kontrolovať. Podľa Ukrajincov Rusi komunikovali s ukrajinskými vojenskými námorníkmi veľmi ultimatívnym tónom a zajatie ukrajinských vojenských námorníkov považujú Ukrajinci za neprijateľné.
Portál RusVesna dnes ráno informoval o tom, že ukrajinské bojové sily sú privedené do stavu plnej bojovej pohotovosti a ukrajinské vojenské jednotky posilnili kontrolu hranice s Ruskom. Ukrajinci sa zároveň rozhodli obmedziť vjazd niektorých ruských občanov na ukrajinské územie a Ukrajina uvažuje o zavedení výnimočného stavu.
Celé vyhrotenie situácie nesie americký rukopis, Američania sa pripravujú na novú vlnu sankcií voči Rusku. Porošenko a spol. navyše potrebujú odviesť pozornosť od katastrofálnej ekonomickej situácie, Ukrajinci majú značné problémy aj s vykurovacou sezónou 2018/2019. Američania sa snažia vyhrotením situácie prinútiť Európu zaujať protiruský kurz. Proamerické politické elity v EÚ už totiž narážajú na svoje limity, odpor voči USA v EÚ neustále silnie.
 
Príspevok Rusi zajali ukrajinských námorníkov, ukrajinská armáda sa mobilizuje zobrazený najskôr Hlavné správy.