Moskva 19. januára 2019 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Yorgos Karahalis)
 
Pravoslávni kresťania slávia v sobotu jeden zo svojich najvýznamnejších sviatkov – Sviatok Krstu Pána. V Rusku slávenie tohto sviatku sprevádza tradičné kúpanie v kňazmi posvätených riekach či jazerách. Informovala o tom agentúra AP

Na snímke pravoslávni veriaci sa kúpu vo vode počas osláv pravoslávnych Vianoc

Podľa tradície pravoslávnej cirkvi voda posvätená kňazom počas týždňa predchádzajúceho sviatku Bohozjavenia je posvätná a čistá a údajne má aj schopnosť uzdravovať. Kresťania veria, že táto voda im môže pomôcť prinavrátiť duševné i telesné zdravie.
Podľa agentúry AP úrady mnohých ruských miest a obcí vytvorili pre veriacich miesta, kde sa môžu bezpečne ponoriť po posvätenej vody.
Podobná tradícia kúpania v predvečer sviatku sa zachováva aj v mnohých iných krajinách, kde žijú pravoslávni kresťania. Pravoslávny – juliánsky – kalendár sa od gregoriánskeho líši o 13 dní, a preto sa aj Nový rok slávil len pred niekoľkými dňami, 14. januára.
Sviatok Krstu Pána je spolu s Veľkou nocou jedným z najstarších kresťanských sviatkov a v Rusku ho tradične sprevádza hromadné kúpanie v ľadovej vode, do ktorej sa vysekávajú prieruby v tvare kríža – nazývané aj “jordán”.
 
Príspevok Rusi slávia Sviatok Krstu Pána, už tradične sa ponárajú do ľadovej vody zobrazený najskôr Hlavné správy.