Moskva 13. marca 2018 (HSP/TASR/RT/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)

Okolo pokusu o vraždu špióna Sergeja Skripaľa vo Veľkej Británii sa rozpútala politická a diplomatická vojna. Britská premiérka nepriamo obvinila Moskvu, v Rusku hovoria o “cirkuse” a situáciu považovali za potrebné komentovať aj Spojené štáty.

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

Ako sme skôr informovali, britská premiérka Mayová vyhlásila, že Rusko je “pravdepodobne zodpovedné” za útok nervovoparalytickou látkou na svojho bývalého špióna Sergeja Skripaľa, ku ktorému došlo minulý týždeň v Británii, tieto nepodložené domnienky hneď potvrdili aj americké úrady (viac v článku).
Mayová vyhlásila, že “pokus o vraždu” Skripala bol buď “priamym aktom ruského štátu proti našej krajine, prípadne ruská vláda stratila kontrolu nad týmto katastroficky škodlivým nervovým plynom a umožnila jeho použitie na verejnosti. ” Zároveň oznámila, že ruský veľvyslanec v Spojenom kráľovstve bude predvolaný na ministerstve zahraničia a že musí uviesť, ktorá verzia z jej vyhlásenia je “pravdivá,” uvádza v správe RT.
Ak neposkytne “dôveryhodnú odpoveď”, Spojené kráľovstvo dospeje k záveru, že útok zahŕňal “nezákonné použitie sily ruským štátom proti Spojenému kráľovstvu”. Mayová povedala, že ak sa to potvrdí, vráti sa do poslaneckej snemovne a navrhne odvetné kroky.
K celej situácii zaujala stanovisko aj Ruská federácia. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok akúkoľvek účasť Ruska na útoku na exšpióna a jeho dcéru poprel.
“Záver je jasný. Ide o ďalšiu informačnú a politickú kampaň založenú na provokácii,” povedala hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Ruska Mária Zakharová, keď komentovala slová Theresy Mayovej. “Pred vymyslením ďalších nových rozprávok by mal niekto v Británii povedať, čo bolo výsledkom predchádzajúcich vyšetrovaní prípadov Litvinenka, Berezovského a Perepiličnija,” navrhla Zakharova, ktorej pripomienky sa týkali troch významných úmrtí, ku ktorým došlo v Spojenom kráľovstve a z ktorých bolo obvinené Rusko – napriek tomu, že dodnes sa nenašli žiadne dôkazy potvrdzujúce tieto tvrdenia.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa v piatok osobitne zaoberal prípadom Litvinenka a poznamenal, že Spojené kráľovstvo ukazuje na Moskvu paralelne s tým, čo sa v tomto prípade stalo. “Chcem ľuďom pripomenúť, že smrť Litvinenka bola pripisovaná Rusku, ale nebola úplne prešetrená, pretože súdne konania, ktoré boli údajne “verejné”, boli v skutočnosti uzavreté. Boli vykonané veľmi zvláštnym spôsobom a mnohé skutočnosti, ktoré sa objavili počas celého vyšetrovania, nevstúpili do verejnej sféry, “povedal minister.
Litvinenko zomrel v novembri 2006, keď vrahovia údajne vložili rádioaktívne polónium 21 do šálky čaju v hoteli v Londýne. Avšak jeho vlastný brat Maksim vyhlásil v roku 2016, že Británia mala viac dôvodov zabiť Litvinenka ako Rusko. Pokiaľ ide o Borisa Berezovského, Putinovi kritici už dávno predpokladali, že miliardár bol v roku 2013 zavraždený pro-Putinovými vrahmi. Britská polícia však v roku 2013 povedala, že neexistuje žiadny dôkaz o nepríjemnej hre týkajúcej sa tejto smrti. Navyše nebol predložený žiadny dôkaz o tom, že Rusko bolo za smrťou obchodníka Alexandra Perepiličnija, ktorý v roku 2012 skolaboval a zomrel v Surrey v Spojenom kráľovstve.
Rusko si navyše po týchto udalostiach v utorok predvolalo britského veľvyslanca Laurieho Bristowa, informovala agentúra TASR. Došlo k tomu v súvislosti s obvineniami, že Moskva pravdepodobne stojí za útokom na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju, ku ktorému došlo minulý týždeň v anglickom meste Salisbury, a pravdepodobne pri ňom bola použitá bojová otravná látka ruskej výroby. Informovala o tom spravodajská televízna stanica Sky News.
Skripaľa a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred nákupným centrom v meste Salisbury. Obaja sa stále nachádzajú v kritickom stave. Vo vážnom stave je aj policajt, ktorý sa im pokúšal pomôcť. Polícia prípad vyšetruje ako útok nervovoparalytickou látkou, ktorú neskôr identifikovali ako novičok.
Skripaľa v roku 2006 usvedčili v Rusku zo špionáže pre Britániu. Neskôr mu trest skrátili a v roku 2010 sa v rámci výmeny špiónov dostal na slobodu. Bývalý agent odvtedy žil utiahnutým životom v Salisbury.
Novičok (nováčik) je skupina mimoriadne účinných nervovoparalytických bojových prostriedkov, ktoré v 70.-80. rokoch vyvinuli v bývalom Sovietskom zväze. Podľa britského experta Thomasa Moora sú látky skupiny novičok jednými z najúčinnejších, aké kedy vznikli. Sú údajne desaťkrát účinnejšie ako látka VX, ktorou bol na letisku v malajzijskej metropole Kuala Lumpur vlani vo februári usmrtený brat severokórejského vodcu Kim Čong-una.