Dušanbe 1. júna 2019 (HSP/SvPressa/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin)

Portál SvPressa informuje o návšteve ruského ministra obrany Sergeja Šojgu v Tadžikistane. Dôvodom je skutočnosť, že bandy Islamského štátu, ktoré sa zjavili v Afganistane sa čiastočne zaktivizovali a hrozí, že preniknú do Tadžikistanu. Z Tadžikistanu by teroristi mohli infiltrovať aj ďalšie stredoázijské republiky a presunúť sa na ruské územie

Na snímke ruský minister obrany Sergej Šojgu

Ruský minister obrany Sergej Šojgu navštívil Dušanbe dňa 28. 5. 2019 a za zatvorenými dvermi sa stretol s prezidentom Tadžikistanu Emomali Rachmonom. (Čas tadžických politických elít je prepojených na Rusko a Čínu, časť na USA, americký vplyv v Tadžikistane však v posledných mesiacoch výraznejšie zoslabol). Podľa informácií v tlači Šojgu a Rachmon posudzovali vzájomné možnosti strategického partnerstva a rozvíjanie rusko-tadžického spojenectva, ktoré je pre Rusko a aj Tadžikistan prioritou.

Sergej Šojgu sa stretol aj s tadžickým ministrom obrany Šerali Mirzoom, obaja vojenskí odborníci posudzovali modernizáciu ozbrojených síl Tadžikistanu a takisto situáciu v súvislosti s ruskou 201 vojenskou základňou, ktorá je dislokovaná v troch tadžických mestách Dušanbe, Kuljab a Buchtara. Moskva a Dušanbe podpísali vzájomnú dohodu o prítomnosti ruských vojakov na území Tadžikistanu v roku 2012 na 30 rokov.

Tadžikistan získal od roku 2014 ruskú výzbroj v sume 122 miliónov USD. Podľa slov ruského vojenského generála Andreja Vorobjeva Rusko cieľavedome modernizuje tadžické bojové sily a zvyšuje ich bojovú úroveň. Tadžikovia nakúpili množstvo ruských vrtuľníkov, tankov, bojových vozidiel, delostrelectva, pechotných zbraní a munície.

Tadžickí dôstojníci a vojaci zvyšujú svoju kvalifikáciu aj na území Ruska. Dnes sa v Rusku nachádza 586 tadžických dôstojníkov a vojakov. Ruskí inštruktori v Tadžikistane trénujú aj tadžických vojakov základnej služby. Úspešne sa rozvíja vzájomná spolupráca medzi Ruskom, Tadžikistanom a Kirgizskom. Kirgizi takisto s Tadžikmi a Rusmi cielene spolupracujú, pretože východ Kirgizska sporadicky ohrozujú bandy militantných moslimských Ujgurov, ktorí sa snažia ukryť na území Kirgizska pred čínskou armádou. Kirgizi a Číňania majú dokonca dohodu, pri ktorej môžu čínski vojaci pri prenasledovaní ujgurských teroristov preniknúť aj na územie Kirgizska. Ujgurov podporujú kanadské a americké neziskové a občianske organizácie.

Ruská, tadžická a kirgizská armáda uskutočnia tento rok niekoľko spoločných cvičení, úzko spolupracujú aj ruská, kirgizská a tadžická tajná služba. Tadžikovia a Rusi majú dostatok informácii o tom, že sa v Afganistane zaktivizovali bandy Islamského štátu a teroristi chcú preniknúť na územie Tadžikistanu. Podľa niektorých informácií už údajne členovia Islamského štátu Tadžikistan infiltrovali. Ide o Tadžikov, ktorí bojovali v Sýrii, Afganistane alebo Iraku a vracajú sa domov. Ruská tajná služba monitoruje všetkých Tadžikov, ktorí cestujú ako gastarbaiteri do Ruska a v posledných rokoch Rusi úspešne zlikvidovali niekoľko bánd teroristov v oblasti Samary, Murmanska, v Moskve, Petrohrade, časť teroristov sa pokúsila uchytiť v Dagestane. Väčšinu teroristov Rusi zlikvidovali.

Video tadžická armáda

[embedded content]

Podľa ruskej tajnej služby je ohrozenie Tadžikistanu zo strany teroristov značne vysoké. Tadžická tajná služba v posledných mesiacoch už pozatýkala množstvo radikálnych islamistov a zatvorila niekoľko desiatok mešít, čo vyvolalo rozhorčenie “amerických občianskych aktivistov”. Tadžikovia však nechcú, aby sa ich krajina destabilizovala podobne ako Sýria len preto, aby si mohli Američania presadzovať vlastné záujmy.

Podľa informácií Soufan Group v radoch Islamského štátu bojovalo v Sýrii či Iraku približne 5000 mladých Tadžikov, Kirgizov, Uzbekov, Kazachov, Turkménov. Najviac ich pochádzalo z Uzbekistanu (1800 teroristov) a Tadžikistanu (1500 teroristov). Väčšina teroristov je po smrti, zvyšní však získali dostatok bojových skúseností. Veľká časť tadžických teroristov sa nachádza vo väzeniach. Od začiatku roku 2019 vypukli v tadžických väzeniach vzbury, ktoré viedli teroristi. Začiatkom roku vo väzení tadžickí dozorcovia zlikvidovali 27 teroristov a v polovici mája 32 teroristov, ktorí sa do vzbury zapojili.

Problém Tadžikistanu spočíva v tom, že hranica s Afganistanom meria 1300 km a je nesmierne členitá. Tadžikovia nedokážu ustrážiť celú svoju hranicu, teroristi môžu územie Tadžikistanu infiltrovať. Členovia Islamského štátu v Afganistane majú napäté vzťahy s Talibanom, pričom Talibanci bojujú proti Američanom už viac ako 17 rokov. Pre Rusko a Tadžikistan je dôležité, aby americký vplyv v Afgansitane oslabol a ukončila sa destabilizácia celého regiónu. Američania sa snažia s Talibancami dohodnúť, rokovania USA-Taliban však uviazli na mŕtvom bode. Islamský štát chcú Američania využiť k oslabeniu Ruska a Strednej Ázie. V prípade, ak by Talibanci Američanov z Afganistanu vytlačili, pomerne rýchlo môže skončiť aj Islamský štát a celý región sa môže stabilizovať.

Video Tadžikistan

[embedded content]

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj