Moskva 16. februára 2019 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)
 
Portál RusVesna si kladie otázku, kde spravili Američania chybu. Podľa informácii z minulého roku Američania vrazili do svojej armády minulý rok 643,3 miliard USD, Rusi 10-krát menej

Ilustračné foto

Napriek tomu to výraznejšie nevidiť, Rusi sa pod Putinom aj s oveľa obmedzenejším rozpočtom stali veľmocou a Američania so svojím astronomickým rozpočtom stratili štatút jedinej veľmoci.
 
Video 

 
Pritom sa nedá povedať, že by 643 miliárd USD bola suma, ktorá by Američanom postačovala. Musia sa ešte spoliehať aj na svojich spojencov vo svete, kde napríklad Británia vynaložila 56,1 miliardy USD, Francúzsko 53,4 miliardy USD a Nemecko 45,7 miliardy USD. Ešte aj blízki americkí spojenci v Saudskej Arábii vrazili do svojho vojenského rozpočtu 168,2 miliardy USD, čo však jemenským Huthiom pravdepodobne nikto nepovedal, pretože bez ohľadu na predimenzovaný saudský rozpočet pomerne úspešne likvidujú saudských okupantov na jemenskom území. Vojaka totiž nerobí len zbraň, najdôležitejšie  sú srdce, odvaha a odhodlanie. A to sú vlastnosti, ktoré Saudom bolestne chýbajú.
Čína, ktorá spoločne s Ruskom spôsobuje americkým jastrabom doslovne bolenie hlavy investovala do svojho vojenského rozpočtu približne 83 miliárd USD, (takmer o 20 miliárd USD viac ako Rusi). V oblasti prostriedkov vložených do zbrojenia sú tak Rusi na štvrtom mieste, po Američanoch, Saudoch a Číňanoch, v prípade uplatňovania svojho vplyvu vo svete držia Rusi opätovne s Američanmi vyrovnaný krok. A to ich Američania otvorene rabovali a pokúšali sa zničiť v období “jeľcinovskej smuty”
Otázka ako Rusi dokážu pri tak obmedzenom rozpočte udržiavať krok s USA dráždi amerických jastrabov už niekoľko rokov. Odpoveď je pritom jednoduchá. Ruské zbrojárske spoločnosti kradnú menej ako americké a povestný ruský pragmatizms, ktorý dokladá úsmevná príhoda, údajne z vesmírneho výskumu. Američania vrazili milióny USD do projektu, vďaka ktorému by vytvorili pero, ktoré by dokázalo písať vo vesmíre. Rusi dali svojím kozmonautom ceruzku. Na druhej strane však Rusi vytvorili pre svojich kozmonautov fungujúcu toaletu, čo NASA nedokázala, pretože ” vesmírný záchod  není nijak levná záležitost. Když NASA před zhruba sedmi lety chtěla koupit do svého modulu vlastní, počítala s přibližně 400 miliony korun. Toaletu přitom koupila od ruské strany, protože to vyšlo levněji, než kdyby vyvíjela vlastní”.
 
 
Príspevok Rusi míňajú na armádu 10-krát menej ako Američania, napriek tomu sú veľmocou zobrazený najskôr Hlavné správy.