Moskva 21. augusta 2018 (HSP/vz.ru/srspol.sk/Foto: Facebook)
 
Predstaviteľ spoločnosti Rostech Sergej Čemezov oznámil, že táto štátna spoločnosť na fóre „Armija-2018“ predvedie prototyp materiálu, ktorý je schopný meniť farbu v závislosti od maskujúceho povrchu a okolitého terénu.

Na snímke Sergej Čemezov

Ide vraj o elektronicky riadený materiál, princíp ktorého bude predvedený na fóre „Armija-2018“ na vojenskej prilbe perspektívneho výstroja vojakov.
„Povrch bude odrážať zmeny farebnosti a imitovať zložité grafické tvary, vrátane lístia, kolísajúceho sa vo vetre,“ povedal Čemezov, poznamenajúc, že v budúcnosti môže byť tento materiál použitý aj na vojenský odev, zbrane a bojovú techniku.
Hlava Rostechu tiež uviedol, že materiál nepotrebuje príliš vysoké objemy energií, že na 1 m2 bude treba 4 – 20 Wattov každých 1,5 sekundy.
Už predtým riaditeľ ruskej služby pre vojensko-technickú spoluprácu Dmitrij Šugajev avizoval, že na fóre „Armija-2018“ budú predstavené novinky, ktoré budú pre expertov a potenciálnych kupujúcich zaujímavé.
 
Príspevok Rusi čoskoro predvedú materiál odevu, ktorý sa prispôsobí aj kolísajúcemu sa lístiu zobrazený najskôr Hlavné správy.