Homs/USA/Moskva 7. apríla 2017 (HSP/reuters/Foto: TASR/AP-Richard Drew)

Po dnešnom nočnom útoku USA na sýrsku vládnu základňu ruský bezpečnostný výbor chce zvolať urgentné stretnutie bezpečnostnej rady OSN

Na snímke členovia bezpečnostnej rady OSN

“Rusko požaduje mimoriadne stretnutie bezpečnostnej rady OSN v súvislosti s nočným raketovým útokom USA na vojenskú základňu v Sýrii v privincii Homs”, vyhlásil tak predstaviteľ Bezpečnostného výboru pre obranu a bezpečnosť Ruskej federácie Viktor Ozerov.

Rusko bude v prvom rade požadovať urgentné stretnutie bezpečnostnej rady OSN. Toto môžeme považovať ako akt agresie zo strany USA voči členskému štátu OSN”, povedal Ozerov tesne po útoku.

“Po tomto incidente už aj tak zahmlené vzťahy medzi USA a Ruskom sa ešte zhoršia…”, povedal Ozerov, pričom dodal, že raketový útok je “veľmi zlým príkladom pre ozbrojenú opozíciu v Sýrii, ktorá teraz pravdepodobne bude porušovať rôzne dohody, medzi nimi aj tie, ktoré sa dosiahli v Ženeve”.

“Útok je ďalšou prekážkou v snahách poraziť terorizmus v Sýrii”

Ruský vojenský vyslanec pre OSN Vladimir Šafronkov ešte pred týmto útokom varoval pred “negatívnymi dôsledkami”, ak USA zasiahne útočne na Sýriu. “Musíme myslieť na negatívne dôsledky, negatívne dôsledky a všetku tú zodpovednosť, ktorú majú na pleciach po vojenskej akcii všetci, ktorí podniknú pochybné a tragické kroky”, odpovedal Šafronkov reportérom na otázky o možnej reakcii USA (ešte pred samotným útokom), pričom dodal, že by sa jednalo o podobné tragické dôsledky, ako sa udiali v Líbyi a Sýrii.