Kremeľ 17. februára 2017 (HSP/bb/Foto: facebook)

Ruské Ministerstvo zahraničných vecí ohlásilo plán bojovať proti falošným správam, tzv. “fake news”, tým, že spustia novú sekciu na svojej webovej stránke, ktorá bude odhaľovať a oponovať falošným článkom zo zahraničných médií. Správu o tom prináša denník Breitbart

Na snímke hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria ZacharovováNa snímke hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová

Kremeľ oznámil, že sa chystá bojovať proti správam, ktoré bude považovať za falošné a ktoré sa budú týkať ruskej vlády a budú ich šíriť zahraničné spravodajské agentúry. Hovorkyňa ministerstva Maria Zacharovová o falošných správach hovorila na tlačovej konferencii začiatkom tohto týždňa a obvinila zahraničné mediálne zdroje z vymýšľania si historiek o “ruských hackeroch”.

“Čoskoro spustíme náš vlastný projekt na oficiálnych stránkach Ministerstva zahraničia, kde budeme zbierať “fake news” z popredných zahraničných agentúr alebo z vyhlásení oficiálnych predstaviteľov rozličných krajín”, povedala Zacharovová. “Budeme ich odhaľovať, publikovať pôvodné zdroje a dáta a dokážeme, že ruská strana má odpovede na jednotlivé záležitosti. Budeme na tom pracovať.”

Pripomenula tiež, že nezávislý prezidentský kandidát Emmanuel Macron má byť údajne poslednou obeťou ruských hackerov a že jeho hnutie En Marche je podľa médií cieľom kybernetických útokov. “Človek má dojem, že pán Macron sa snaží predčiť aj Hillary Clinton. A to je pochybná cesta,” povedala a obvinila lídra strany En Marche Richarda Ferranda zo šírenia “fake news”.

Macron je považovaný za najväčšieho súpera kandidátky z Národného frontu a bojovníčky proti masovej migrácii Marine Le Penovej, ktorú prieskumy dávajú za víťazku prezidentských volieb v prvom kole.

Macron získal vďaka tomu, že bývalý favorit Francois Fillon stratil podporu občanov kvôli škandálu, keď sa odhalilo, že vyplácal svojej rodine vysoké sumy peňazí z daní.

Viaceré médiá a samotný Macron obvinili Fillona a Le Penovú z príliš “pro-ruského postoja”, čo Zacharovová okomentovala: “Prečo sa silná Európa a zároveň priateľský postoj voči Rusku musia vzájomne vylučovať? Kedy Rusko považovalo silnú Európu za nepriateľa?”

O fenoméne “fake news” Zacharovová povedala, že je nezvyčajné, aby toľko spravodajských výstupov o jednej veci malo v článkoch tú istú chybu. “Vidíme, ako sa opakujú tie isté chyby. Nielen opakujú výpovede o hackeroch a “fake news”, ale kopírujú rovnaké omyly aj v súvislosti s ostatnými krajinami. Človek už má dojem, že tieto inštrukcie sa rodia na jednom mieste, a len sa podávajú ďalej.”

Nemecko taktiež ohlásilo podobný plán bojovať proti “fake news” a založilo nový úrad v rámci Ministerstva vnútra, tzv. “Centrum obrany proti dezinformáciám”, o ktorom vláda hovorila už v decembri uplynulého roka. Cieľom tohto centra je bojovať proti dezinformáciám, ktoré by mohli zvrátiť výsledky federálnych volieb v septembri tohto roku.

Na Slovensku zasa vznikajú iniciatívy mainstreamových denníkov, ktoré chcú odhaľovať tzv. hoaxy na internete. Tento zámer naposledy ohlásil denník SME. Možno sa nádejať, že keď začnú u seba, táto chvályhodná iniciatíva spôsobí, že na jeho stránkach sa odteraz budú objavovať už len pravdivé informácie.