Afrin 2. februára 2018 (HSP/K-politika/Foto:Screenshot:YouTube)

Ruský portál K-politika informuje o problémoch, v ktorých sa ocitli turecké sily počas bojovej operácie Olivová ratolesť v Sýrii.
Snímka z videa

Podľa informácii libanonskej tlače viacerí poľní velitelia protureckých skupín, ktorí útočili na Afrin momentálne opúšťajú svoje bojové pozície pri Afrine a snažia sa presunúť do provincie Idlib, aby mohli podporiť proturecké skupiny v Idlibe v ich boji proti sýrskym vládnym vojskám.
Podľa tureckých informácii v Afrine sa nachádzalo takmer 25 tisíc príslušníkov Sýrskej slobodnej armády, Turkov sa nachádza v oblasti Afrinu približne 7 tisíc.
Protureckí poľní velitelia sa presúvajú kvôli útokom sýrskych vládnych jednotiek proti protureckej teroristickej bande Haiyyat Tahrir al Sham. Vládni Tigri, členovia Hizballáhu a Iránci za pomoci ruského letectva totiž spôsobili tejto skupine vážne straty v oblasti mesta Abu Dachur, kde prerazili obranu teroristov. Momentálne sýrske vládne jednotky rozvíjajú svoje aktivity medzi mestami Al Vasita, Al Garbija a Vasita al Sharkija.
Morálkou teroristov z Haiyyat Tahrir al Sham otriasli najmä boje v oblasti Sarakiba, kde sa zvýšila intenzita ruských leteckých úderov.
Protureckí vojenskí velitelia reagovali aj na demonštrácie protiasadovsky ladených skupín v Idlibe, ktorých lídri požadovali od protureckých poľných veliteľov okamžitý zásah proti sýrskym vládnym vojskám a ich spojencom v Idlibe. Títo lídri požadovali zastavenie bojových operácii v Afrine a presun protureckých poľných veliteľov do provincie Idlib. Časť ruských analytikov v tom vidí stopu Američanov, ktorí sa snažia oslabiť turecké aktivity voči Kurdom.
Časť poľných veliteľov teda stiahla svojich mužov z Afrinu a snažia sa urýchlene presunúť do Idlibu, aby pomohli teroristickej bande Haiyyat Tahrir al Sham v boji proti vládnym vojskám. V prípade, ak sa počet poľných veliteľov, ktorí sa rozhodnú opustiť Afrin a angažovať sa v Idlibe zvýši, turecká ofenzíva proti Kurdom sa vážne spomalí.
Časť ruských odborníkov však predpokladá, že zápal protureckých bojovníkov pomôcť “bratom v Idlibe” sa vážne ochladí, keď ruské letectvo, Tigri, členovia Hizballáhu a Iránci zlikvidujú dostatočný počet protureckých bojovníkov. Ale aj v tom prípade budú musieť Turci do bojovej operácie v Afrine nasadiť na doplnenie ďalšie sily. V každom prípade však rastie význam Damasku a Moskvy, Kurdi sa totiž pod tureckým tlakom stávajú ochotnejší ku kompromisu, proturecké skupiny vyjdú z konfliktu vážne pošramotené, vládne vojská pokračujú v ofenzíve v Idlibe a Turci momentálne plnia úlohu ruskej zástupnej armády.

Video