Bukurešť 22. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Claude Paris)

Rumunský súd odmietol žiadosť žalobcov z protikorupčného úradu umiestniť pravoslávneho arcibiskupa Teodosieho do domáceho väzenia. Duchovný je podozrivý zo sprenevery financií z fondov EÚ, uviedla agentúra AP.
Ilustračné foto

Odvolací súd v rumunskom meste Konstanca dnes rozhodol, že arcibiskup Teodosie by mal zostať pod súdnym dohľadom, ale nemusí byť umiestnený do domáceho väzenia. Proti rozsudku je možné sa odvolať.
Sudcovia z protikorupčného úradu tvrdia, že Teodosie a ďalší štyria ľudia využívali v období rokov 2010 až 2016 falošné, nepresné, alebo neúplné doklady, ktoré predkladali rumunskej poľnohospodárskej platobnej agentúre APIA. Týmto spôsobom mali získať takmer 1,4 milióna lei (vyše 300.000 eur) z fondov EÚ v podobe dotácií na 300-hektárovú farmu, o ktorej nepravdivo tvrdili, že sa využíva na produkciu vína.
Samotný cirkevný hodnostár všetky obvinenia popiera. Obhajcovia namietajú, že sa protikorupčný úrad odvoláva na dokumenty s nesprávne uvedeným dátumom. Arcibiskup Teodosie je najvyššie postaveným duchovným, ktorého doposiaľ v Rumunsku vyšetrovali v súvislosti s korupciou. Prokuratúra žiadala jeho umiestnenie do domáceho väzenia pre porušenie podmienok súdneho dohľadu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.